דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מבצע "חורב"

מטרת המבצע הייתה למגר את הצבא המצרי ולגרשו מארץ ישראל. חטיבות פלמ"ח - הנגב והראל, חטיבת שריון 8 וחטיבת גולני נלחמו מול הצבא המצרי ויכלו לו. הצלחת המבצע הביאה את יציאת צבא מצרים מהמלחמה.
בזירת המבצע היו לכוחות האויב המצרי שתי חטיבות, שהיו פרוסות בשתי זרועות: חטיבה 3 – בזרוע המערבית, בציר עזה-רפיח, וחטיבה 2 – בזרוע המזרחית, בציר עוג'ה-אל-חפיר (להלן ניצנה), עד 12 ק"מ מדרום לבאר שבע. לבד משתי החטיבות היו גם הכוחות האלה: פלוגה של טנקים קלים, שתי פלוגות של משוריינים ושני גדודי ארטילריה.
לכוחותינו, תחת פיקודו של מפקד החזית, אלוף יגאל אלון, הוקצו 4 חטיבות: חטיבת גולני, שהתרכזה בגזרה המערבית; חטיבה משוריינת 8, ושתי חטיבות פלמ"ח - הנגב והראל - שרוכזו באזור חלוצה. לכוחות האלה סייעו
2 גדודי ארטילריה, גדוד מרגמות, סוללת נ"ט וגדוד הנדסה.

מטרת המבצע הייתה להשמיד את בסיסי הצבא המצרי בארץ ישראל ולגרש את כוחותיו מעבר לגבול הבין-לאומי. הרעיון המרכזי של תכנית המבצע היה לבצע הטעיה אופרטיבית, בזרוע המערבית, באמצעות חיל האוויר, חיל הים וחטיבת גולני, וכעבור יממה להפעיל את המאמץ העיקרי, בזרוע המזרחית, באמצעות שלוש החטיבות האחרות. לאחר שיכבשו את הזרוע המזרחית, היו אמורים לחדור לסיני ולקפל מאחור את הזרוע המערבית. המבצע תוכנן לביצוע בשלושה שלבים.

שלב א': הטעיה אופרטיבית
בלילה שבין ה-22 ל-23 בדצמבר 1948 החלה פעולת ההטעיה האופרטיבית בזרוע המערבית. חיל האוויר הפציץ את שדה התעופה של אל-עריש, חיל הים הרעיש את חופי עזה, חטיבת גולני כבשה בחצות את משלט 86 וחסמה את ציר עזה-רפיח במרכזו. למחרת, האויב הגיב בהתקפות נגד על משלט 86 והעביר פלוגת טנקים ופלוגת משוריינים מהזרוע המזרחית למערבית. גשמים עזים גרמו שיטפונות בוואדיות הנגב, ולכן חטיבת גולני לא יכלה להעביר תגבורת, והכוח נסוג ממשלט 86. עקב השיטפונות נדחה שלב ב' של המבצע בשתי יממות.

שלב ב': נעיצת טריזים וטיהור השטח מכוחות אויב
בשלב הזה, לחמו במקביל חטיבה 8 וחטיבת הנגב בקטע שבין התמילה לניצנה. חטיבה 8 תוגברה על ידי הגדוד החמישי של חטיבת הראל וב-24.12.48 הם החלו לנוע לעבר ניצנה, באיגוף עמוק ממזרח, בציר חלוצה-רוחיבה-ואדי אביאד, שהיה קשה למעבר. בשעות אחרי-הצהריים של ה-26 בדצמבר התבצעה ההתקפה על ניצנה אבל היא נכשלה. למחרת נערכה התקפה מחודשת וניצנה נכבשה.
בלילה שבין ה-25 ל-26 בדצמבר, לאחר תנועה ממושכת באיגוף ממזרח, תפס כוח סיור ממונע מחטיבת הנגב את המשרפה וחסם שם את כביש באר שבע-ניצנה; באותה שעה, כהכנה לכיבוש מתחם התמילה על ידי הגדוד התשיעי, נכבשו מוצבי ביר-תמילה ומוצב י"ד שבמרכז מתחם התמילה. המצרים פתחו בהתקפת נגד על מוצב י"ד, כוח שלנו נשלח למוצב כתגבורת, אך מכיוון שהגדוד התשיעי התעכב ולא התחיל בתקיפת התמילה, נאלץ הכוח לסגת ממשלט י"ד.
כאשר התקרבו כוחות הגדוד התשיעי לאזור התמילה, הם פגשו את הכוח הנסוג ממוצב י"ד. מתחם התמילה נכבש בבוקר של ה-26 בדצמבר ובכך הושלם השלב של נעיצת 2 טריזים. כוחות האויב, שנכלאו בין ניצנה לבאר שבע ב-3 כיסים, התפוררו ונסו בדרכי המדבר לכיוון הגבול המצרי. ב-27.12 טוהר השטח מכוחות האויב, תוך לחימה בפלוגת משוריינים שעזבו בשטח את הכלים.
כביש באר שבע–ניצנה נפתח לתנועת כוחותינו. בסוף שלב זה החליפה חטיבת הראל את חטיבה 8 בהחזקת מערך ניצנה, וחטיבה 8, למעט גדוד 82, התייצבה כעתודה של חזית הדרום בביר-עסלוג'.

שלב ג': חדירה לסיני - פשיטות וכיבושים
ב-28.12, בשעות אחה"צ, חדרה חטיבת הנגב לסיני, כשהיא מתוגברת בגדוד 82 מחטיבה 8. בלילה כבשה חטיבת הנגב את אום-כתף, ולמחרת תפסה את אבו-עגילה, פשטה על שדות התעופה בביר-חמה ובביר לחפן ואיימה על אל-עריש. הגדוד העשירי מחטיבת הראל פשט על קסימה וביר-חסנה. בסוף שלב ג', בעקבות לחצים מארצות-הברית, נתקבלה פקודת נסיגה ונפתח שלב ד'.

שלב ד': ניסיון לכבוש את רפיח מדרום
בשלב הזה הוחזקה חטיבה 8 כעתודה באזור גבולות. חטיבת הנגב הייתה אמורה להתכונן לכיבוש עזה. חטיבת הראל, שתוגברה בגדוד התשיעי מחטיבת הנגב, קודמה בציר ניצנה–רפיח לתקיפה מדרום לרפיח; חטיבת גולני תקפה בכיוון רפיח מצפון, וחטיבה 8 החלה לנוע מגבולות אך הוחזרה ולא נכנסה לקרב. בשלב הזה, הפילו מטוסינו 5 מטוסי קרב של חיל האוויר הבריטי, שניסו לאותת לצה"ל לחדול ממתקפתו. כתוצאה מכך, לחצה ארצות-הברית להפסיק את המבצע ולפתוח בשיחות שביתת נשק.
לסיכום, אפשר לומר שהיה זה אחד המבצעים הגדולים במלחמת העצמאות. במהלכו נהדפו כוחות הצבא המצרי מן הנגב וצה"ל פלש לחצי האי סיני. בעקבות הצלחת המבצע, ביקשה מצרים לפתוח במשא ומתן על שביתת נשק. ואכן, לאחר המבצע הזה החלו השיחות ברודוס שהשיגו הפסקת אש.
מבצע חורב מוכר גם כמבצע "עין", על שם כמה ממטרות המבצע, ששמן מתחיל באות עי"ן - עוג'ה, עסלוג', אל-עריש, אבו-עגיילה.