דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי טויטו מרדכי פול ז"ל

בן זייזה-לואיזה וסעיד-פרוספר
נולד בטוניסיה - טוניס
ב-כ"ג סיוון תרפ"ד, 25/6/1924
יחידות: הגדוד התשיעי - "הפשיטה", קומנדו הצרפתי
נפל בקרב במיבצע חורב
ב-כ"ד כסלו תש"ט, 26/12/1948
מקום נפילה: משלטי התמילה
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 23 בנפלו

קורות חיים

מרדכי (פול) בן זייזה-לואיזה וסעיד-פרוספר. עם גמרו את בית-הספר "אליאנס" בטוניס החל במלאכת תפירת נעלים וארנקים. משחר ימיו פיתח השקפה ציונית שהתבטאה הן בדרשותיו והן במעשיו בפועל, בצעדו בראש צעירים שהגנו על רובע-היהודים בשעת פרעות שערכו הערבים. בימי השלטון הנאצי אסרוהו כראש המתגוננים והחזיקוהו במחנה-מעצר, בו הועבד בעבודת-פרך, אך גם במחנה עשה נפשות לרעיון הציוני. עוד בטוניס עסק בגיוס חיילים לעזרת הארץ וגויס בעצמו למח"ל. השתלם בהכשרה של 6 חדשים בצרפת.
עלה לארץ במאי 1948 באניה "קדמה" ומיד התגייס. עבר את קיסריה ובאר-יעקב. בהשתייכו לקומנדו הצרפתי אשר בחטיבת הנגב, בפלמ"ח חלם להביא לגדודו את כל בני עירו בניכר. מרדכי לא ידע יאוש. גם כשראה שהעולים החדשים מארצו סובלים מחבלי קליטה, ממורמרים ולא מובנים, האמין בכל נפשו שאלה פרפורי מעבר, ושבעתיד ישתפר מצבם הכלכלי, והם יקלטו ויתמזגו עם יתר שבטי ישראל בחברה ובתרבות.
השתתף בקרבות באר-שבע. בכל החזיתות נלחם בגבורה וכל תפקיד מסוכן לא גרם לו אף קורטוב של היסוס, בהכרה שזאת היא חובה קדושה מעל לכל.
נפצע בידו אך הוסיף להילחם ונשלח לקרבות ביר-עסלוג'. בהיותו פצוע שילב בשעת צילום את ידיו לאחור כדי שלא יראו את תחבושותיו, כדי לא לצער את הוריו. מפקדו שחיפש מתנדב לשם ניתוק הקשר הטלפוני בין ביר-עסלוג' ומפקדת האויב הופתע כשסיפרו לו כי מרדכי כבר הקדים לעשות זאת.
נפל מכדורי האויב האחרונים בקרבות ביר-עסלוג' ב-26.12.1948, 3 ימים לאחר עלות הוריו לארץ. בו ביום נקבר ברביבים. ביום כ' באייר תשי"ב (15.5.1952) הועבר להר הרצל בירושלים.

אלבום תמונות