דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

חטיבת הנגב - נעיצת הטריזים

הטריז במשרפה ננעץ עלפי התוכנית. נעיצת הטריז בתמילה התאחרה במספר שעות. האיחור נבע בגין שדה מוקשים שגרם לנפגעים רבים בקרב כוח שכבש במתחם התמילה, מאחז לפיתוח מתקפת הכוח העיקרי.
חטיבת חי"ר 2 של הצבא המצרי החזיקה בקטע הכביש מעוג'ה אל-חאפיר (ניצנה) ועד קמפ א-שרף (12 ק"מ מדרום לבאר שבע) בשורת משלטים; חלקם בודדים וחלקם במסגרת מתחמים. לרשות החטיבה הזאת עמד גדוד ארטילריה 25 ליטראות ופלוגת משוריינים, חלקם נשאו תותחים 37 מ"מ.
משימתה של חטיבת הנגב הייתה לפתוח את כביש באר שבע-עוג'ה אל-חאפיר לתנועה חופשית, על ידי השתלטות על משלטי המשרפה והתמילה.
הגישה למתחם התמילה התאפשרה אך ורק ממערב דרך ואדי תמילה. המצרים חסמו את הדרך במרחק 5 ק"מ ממערב למתחם, על ידי שדה מוקשים.
התוכנית של מפקדת חטיבת "הנגב" הייתה: (1) תפיסת "המשרפה" [משלט ט'] על ידי כוח משימה נייד, כדי למנוע מעבר כוחות סיוע מצריים מדרום ונסיגת כוחות מצריים מצפון לדרום (2) כיבוש משלט י"ג [הדרומי במתחם הת'מילה] ומשלט י"ז ["ביר ת'מילה"] על ידי כוחות חי"ר (3) הפעלת גדוד 9 ["הפשיטה"] להשלמת ההשתלטות על כל משלטי הת'מילה.
שעת ה-"ש" לתפישת המשרפה ולכיבוש משלט י"ג ו- י"ז נקבעה לחצות של הלילה שבין 25 /26 בדצמבר 1948.

בשעת בוקר מוקדמת [25.12] יצא את באר שבע כוח משימה בפיקודו של מ"פ ג' מגדוד 7, אלכסנדר ויתקין ["סשה הגדול"]. הכוח כלל מחלקת ג'יפים מגד' 9, מחלקת חי"ר מוסע מגד' 7, תותח 20 מ"מ וחוליית האזנה. הכוח נע באיגוף עמוק והגיע למרגלות המשרפה ב- 02:00 [26.12]. הסיירים מצאו שהמשלט אינו מאויש והכוח השתלט על "המשרפה" ללא קרב. יחידת "הקומנדו הצרפתי" בפיקודו של תדי איתן נעה רגלית דרך הדיונות לעבר משלט י"ג. טעות בניווט הביאה את הכוח למשלט י"ד שהיה במרכז המתחם, כבר בהסתערות הראשונה נכבש המשלט. פלוגה ב' מגד' 7 בפיקודו של אברהם אדן ["ברן"] נעה בעקבות יחידת "הקומנדו הצרפתי" והגיעה למרחק 50 מ' מהעמדות הקדמיות של משלט י"ז. נפתחה על הכוח אש, הפלוגה הסתערה וכבשה את המשלט המזרחי. המצרים נמלטו מיתר משלטי "ביר ת'מילה", גם משימה זו הסתיימה בהצלחה.

בעקבות כיבוש משלט י"ז, התקדם גדוד 9 לעבר שדה המוקשים. באותה שעה החלו המצרים לבצע התקפות- נגד על משלט י"ד בחיפוי אש תלולת מסלול מהמשלטים השכנים. "הקומנדו הצרפתי" הדף את התקפות-הנגד. סביב המשלט היו פזורים פצועים והרוגים מצריים, וגם מקרב לוחמי "הקומנדו הצרפתי".
גדוד 9 עצר במרחק 800 מ' ממזרח למשלט י"ז (ביר-תמילה) וחיכה במשך שעות כדי לאפשר לחבלני הגדוד לפרוץ מעבר לכלי הרכב בשדה המוקשים. כל אותו הזמן, המשיכו לוחמי "הקומנדו הצרפתי" להדוף את ההתקפות החוזרות ונשנות. מפקד גדוד 7, ישכה שדמי, יצא עם פלוגה א', בפיקודו של סולל כהן, ומחלקה מפלוגה ב' כדי לסייע ללחימה של "הקומנדו הצרפתי" במשלט י"ד. כוח הסיוע הגיע עד לסוללת מסילת הברזל [הטורקית]. כל הניסיונות להעלות לוחמים אל המשלט לא צלחו, עם זאת הצליחו להעביר למשלט תחמושת מסוגים שונים.
השחר עלה, גדוד 9 בושש להגיע. המח"ט אישר את בקשתו של מג"ד 7 ("ישכה") לפָנוֹת את משלט י"ד ולסגת עם כל מי שניתן לפנותו. 3 פצועים קשה מלוחמי "הקומנדו הצרפתי" נחבשו והוסתרו מתחת למעביר מים מתחת לסוללת מסילת הברזל. בשעה 05:45 [26.12] החלה הנסיגה. באותה שעה נפרץ נתיב בשדה המוקשים ומפקד גדוד 9, חיים ברלב הורה ל- 3 הפלוגות לנוע לעבר משלטי הת'מילה השולטים על ציר הכביש. פלוגת המשוריינים נעה לעבר משלט י"ג, פלוגת החרמ"ש נעה לעבר משלט י"ד ופלוגת הג'יפים נעה לעבר משלט ט"ו. ענני האבק של התנועה בפריסה רחבה, והירי מן המקלעים הרבים תוך כדי תנועה, יצרו אפקט הלם שגרם לבריחה של המצרים. משלטי המתחם נכבשו וטוהרו עד לשעה 07:25.
לאחר שמשלט י"ד נכבש, נתגלו גוויותיהם של פצועי הקומנדו שהושארו מתחת למעביר המים. המראה היה קשה. המצרים התעללו בגופות.

בלחימה על משלט י"ד נהרגו תשעה מלוחמי "הקומנדו הצרפתי" ו- 21 נפצעו, לרבות מפקדה, תדי איתן שכדור חדר לקרסולו. היחידה לא הייתה כשירה עוד ללחימה והיא נשלחה לבסיס בבאר שבע.