דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הלחימה בפולש המצרי - 15.5-10.6.1948

פלישת חיל המשלוח המצרי בכביש החוף עימתה צבא סדיר מצויד בשריון, בכוח אש ארטילרי ובסיוע אוירי, עם צבא שחוק, דל נשק, שרובו מפוזר ומרותק להגנת ישובים ודרכים במרחב. כוחות הפלמ"ח המעטים לא היו מסוגלים להתעמת בשדה הפתוח עם הצבא המצרי שתקף ביום.
פלישת חיל המשלוח המצרי החלה בעת שחטיבת הנגב הייתה עסוקה במבצע "ברק". כח מיליציוני בן 2 גדודים של האחים המוסלמים, תקף חזור ותקוף את כפר דרום בין ה-10 וה-13 למאי. ב-15 במאי פלש הצבא המצרי והתקדם עד עזה. משם פתח בהרעשה ארטילרית של ניר-עם, גבר-עם, בארות יצחק ויד-מרדכי. בדרכו השמיט גדוד חי"ר מוגבר בארטילריה ושריון לתקיפת נירים וכוח דומה לתקיפת כפר דרום. כל הישובים הנ"ל גם הופצצו מהאויר.
הפלישה הלחיצה מאד את חטיבת הנגב. מפקדת החטיבה במחנה מקורות ומסלול התעופה של טייסת נגב, שהיו צמודים לניר-עם הופגזו ונאלצו לדלג לדורות וכעבור כמה ימים לרוחמה. כוחות פלמ"ח קטנים נשלחו לפנות נשים וילדים מישובי שער הנגב. כוחות קטנים אחרים הוחדרו לתגבור הישובים שהותקפו. נירים וכפר דרום, הצליחו להדוף את ההתקפות במחיר דמים כבד. גם לאויב נגרמו אבידות. לאחר התארגנות קצרה בשדה התעופה הצמוד לעזה ממזרח. התקדם הכוח ותקף את יד-מרדכי ב-19 למאי ונהדף. ותקף שוב למחרת ונהדף, האויב נזקק להתארגנות של יומיים והוא תקף שוב ב- 23 במאי ונהדף. לאויב וללוחמי יד מרדכי נגרמו אבידות כבידות ולוחמי יד מרדכי התפנו לגבר-עם בשחר ה-24 למאי. המצרים המשיכו התקדמותם למג'דל ולאישדוד.
"בצפון" (כך קראו בנגב למרכז הארץ) הכינו תגבור. ב-20/5/48 הגיעה לנגב יחידת פשיטה של 2 פלוגות ג'יפים, וב-23/5/48 הגיע גדוד חי"ר (גדוד 7). החטיבה מנתה עכשיו כ-1500 לוחמים. ב-25 במאי 1948 במבצע "פרעה" פשטו כוחות מהגדוד השני ופלוגת ג'יפים על שדה תעופה ליד עזה, ו"חיות הנגב" פשטו על סוללת תותחי שדה ליד בית חנון. ב- 26 יצאו פלוגות הג'יפים ופוצצו- גשר על כביש עזה-באר שבע וגשר על כביש באר שבע- חברון. למרות המאמצים שהושקעו לא הושגה המטרה של שיבוש תעבורת האויב. לעומת זאת חוליות מהגדוד השמיני הניחו מארבים בלילות, פגעו ברכב מצרי, וחיבלו במסילת הרכבת בין חאן-יונס ורפיח.
המצרים גייסו מליציה לשמור על קווי התחבורה. בראשית יוני 1948, עלתה יחידת הפשיטה של החטיבה יחד עם כוחות מהגדוד השביעי ו"חיות הנגב" מהגדוד השני למרחב של חטיבת גבעתי, כדי להשתתף עם חטיבת "גבעתי" במבצע "פלשת". הכוח לא הצליח בכיבוש אישדוד, אבל התקדמות הצבא המצרי למרכז הארץ נעצרה.