דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לחימת הגדוד השמיני בגזרת ביר- עסלוג'

על הגדוד השמיני, הדל בלוחמים, הוטל לכבוש את ביר-עסלוג' ולחסום את ציר האספקה של הזרוע המזרחית של כוח הפלישה המצרי. הגדוד נעזר בחברי הקבוצים רביבים וחלוצה, שחלקם בין הנופלים היה גבוה. תחילה נכבש מרכז האספקה המצרי בביר עסלוג' ואחר-כך עברה המערכה לחסימת הכביש מניצנה לבאר שבע.
כוח האויב היה ביר-עסלוג' הייתה מרכז בדואי קטן ובו מסגד, מספר חנויות, טחנת קמח וביתו של חאג' סעיד מראשי שבט העזזמה. ליד הכפר היה מחנה צבאי בריטי ובתוכו תחנה של משטרת המדבר. ב-15 לדצמבר 1947 הרגו אנשי חאג' סעיד שני חברי רביבים בצאתם מהמחנה. מאז פלישת חלק מחיל המשלוח המצרי בכביש ניצנה - באר-שבע - ירושלים, הפכו המצרים את המחנה הבריטי, למחנה מעבר לשיירות אספקה שנעו מסיני בציר זה. על פי המידע שלנו - המחנה נשמר על ידי מחלקה, חאג' סעיד שהחזיק 20 מזוינים סביב ביתו ובבנין המשטרה שבוצרו ומוקשו במוקשים מופעלי חשמל.
במסגרת מחטפים ששני הצדדים ניסו לבצע ערב ההפוגה הראשונה ב-11/6/48, הוטל על הגדוד השמיני לחסום את ציר האספקה ניצנה - באר-שבע -ירושלים על ידי כבוש ביר עסלוג'.
כוחותינו כללו, פלוגה שכללה מתנדבים מנקודות רביבים וחלוצה, מחלקת ג'יפים מיחידת הפשיטה, חבלנים וקשרים; הסיוע: מק"ב, 2 מרגמות "3 ו"דוידקה" (טיל פרימיטיבי שירה 20 ק"ג חמר נפץ למרחק ק"מ). מפקד הפעולה היה סגן-מפקד הגדוד השמיני - נמרוד לויטה.
מהלך הפעולה, ב-11.6 בשעה 02:30 יצאו הכוח המסתער והחסימה הצפונית מחלוצה. החסימה נערכה על הכביש והכוח הפורץ התקרב ונערך מצפון ליעד. הג'יפים של החסימה הדרומית יצאו לאיגוף עמוק, דרך וואדי תמילה אל הכביש מדרום ליעד. ב- 03:00 יצאו הרתק ומטה הפעולה מרביבים. המק"ב התמקם על גבעה הנמצאת כק"מ צפונית לכפר. בערוץ מאחוריו מוקמו המרגמות ולידם מטה הפעולה.
הג'יפים, של החסימה הדרומית, נעו מרביבים דרומה בואדי תמילה. ב-04:30, היו כל הכוחות ערוכים, למעט הג'יפים, שאחד מהם עלה על מוקש בקרבת ביר תמילה. 3 לוחמים נהרגו ואחד נפצע. הג'יפים חזרו לרביבים, אבטחת אזור הפעולה מדרום - לא בוצעה. ואכן ב-04:45, נכנסו למחנה המעבר 4 משאיות שנעו מכיוון עוג'ה.
בשעה 05:15 פתחו המק"ב, המרגמות ו"הדוידקה" באש. ב- 05:30, כבש הכוח המסתער, נוכח התנגדות קלה את מחנה המעבר. מחשש למיקוש לא נכנס הכוח לבנין המשטרה, נצמד לקיר החיצוני של הבניין, והמתין לבוא החבלנים. עם כניסת החבלנים לבניין, הופעל מוקש חשמלי מבית החאג', במרחק של כ-200 מ'. ארע פיצוץ עז – הבניין והקיר החיצוני - לידו ישבו חלק מהלוחמים - קרס. בפיצוץ נהרגו 11 לוחמים ו-5 נפצעו - כולם ממתנדבי רביבים. ב- 06:45 הכפר היה בידינו. בפעולה נהרגו 15 מלוחמינו (3 בחסימה, 11 בבניין המשטרה ואחד בכיבוש הכפר) ונפצעו שבעה. האויב איבד 17 הרוגים (רובם חיילים מצריים) ו-13 שבויים, ביניהם קצין מצרי ושוטרים ארץ ישראליים לשעבר.
נתפס שלל רב שכלל: 6 מרגמות 60 מ"מ, 22 רובים, מק"ב בראונינג , 6 רובים אנטי-טנקיים, 3 מקלעי ברן, משוריין, 8 משאיות וטנדרים ברמות תחזוקה שונות, יותר מ-75,000 כדורים לנשק קל, 1200 פצצות מרגמה, 250 פגזי תותח הוביצר "3.7 ועוד. כן נתפסו מסמכים רבים מהם התקבלה לראשונה תמונה כללית של מערך הצבא המצרי ותורת הלחימה שלו.

הלחימה לחסימת ציר ניצנה - באר-שבע - ירושלים
כבוש הכפר, הצורך לתפוס משלט שיחסום את הציר, העלה מחדש בעיה ישנה. האם לרתק רבע מהכוח הנייד הקטן למשלט נייח. על נקודות היישוב הוטל לגייס מחלקה מקובצת, שתתפוס משלט על גבעה ממערב לכפר, שישלוט על הכביש והכפר. המשלט הוחזק על ידי 45 לוחמים, המצוידים ברובים, 3 מקלעים ומק"ב , פיאט, 2 רובים אנטי טנקיים, מרגמה "2 ומרגמה "3. בקרקע הסלעית של המשלט, נחפרו במאמץ רב, 6 עמדות ללא תעלות קשר ביניהן ועמדות לנשק המסייע. המשלט הוקף בשתי גדרות תיל וביניהן מוקשים. הגבעות הסמוכות, הכביש וסביבת סוללת הרכבת הטורקית, מוקשו במוקשים נגד רכב.
בתחילת ההפוגה סללו המצרים, ללא הפרעה מצידנו, דרך מרוחקת מהמשלט, העוקפת את הכפר מדרום וממזרח. זה לא מנע מהם, לנסות ערב כניסת ההפוגה השנייה, לתקוף ב-19/7 את המשלט.
ב-09:00 החלה ההתקפה בהפצצה משני מטוסים והפגזת תותחים על המשלט. 12 משוריינים הופיע על הכביש, כ-2.5 ק"מ דרומית למשלט. במקביל נע כוח בן כ-500 חיילים שהתפרסו על הדיונות, במרחק 2-2.5 ק"מ דרומית למשלט. המשוריינים שנעו מזרחית למשלט, לאורך מסילת הברזל התורכית, עלו על שדה מוקשים - 4 כלים נפגעו וחולצו. המשוריינים המשיכו, עקפו את המשלט ממזרח וצפון מזרח לכפר והציבו חסימה על כביש ביר-עסלוג' - רביבים. חיפוי אווירי מצרי, מצד שני מטוסי קרב, מנע במשך כל שעות היום, יציאת תגבורת שרוכזה ברביבים.
מ- 11:30 ועד הערב, בחיפוי אש תותחים ומרגמות "3, התקדם החי"ר המצרי באיטיות רבה, כשהתקרב נפתחה עליו אש והוא נסוג. אבדותינו היו הרוג ו-4 פצועים.
למחרת ב-20/7 . בחיפוי הפגזה ארטילרית, ניסו המצרים להעביר שיירה במרחק כ-1500 מ' מזרחית לכפר. כוחותינו השיבו אש מק"ב ומרגמה "3, מכונית אויב אחת נפגעה והאחרות חזרו על עקביהם. בהמשך תפסו המצרים משלטים שאבטחו את "דרך בורמה" ובחסותם העבירו מפעם לפעם שיירות לבאר-שבע וחזית ירושלים. ב-31.7 תפסו המצרים בכוח של גדוד, מערך משלטים שבוצר, צפונית לביר-עסלוג', שתי מחלקות מצריות תפסו גבעות קרובות ממזרח לרביבים. המצרים שלטו באש על כביש ניצנה-באר שבע וגם על כביש רביבים-ביר עסלוג'.
נעשה ניסיון להעביר למשלט אספקה באמצעות שיירת גמלים דרך הגבעות שמדרום לכביש. הגמלים נפוצו לכל רוח, כאשר בסביבתם התפוצצו פגזי ארטילריה מצרית.
עלה חשש שהמצרים יתפסו משלט מדרום ומעבר לוואדי בו עבר הכביש ובכך ינתקו את נתיב האספקה והפינוי, שבין רביבים והמשלט שלנו ממערב לביר עסלוג'. בלית ברירה הוקצתה כתת פלמ"ח מוגברת, לתפיסת משלט מול 2 המחלקות המצריות שמעבר לוואדי. עקב קשיי התחפרות, נאחזה הכתה במערה בכוננות גבוהה, והחזיקה תצפית מחוץ למערה. בזכות המערה שרדה הכתה הפגזות ארטילרית והדפה גם ניסיונות כיבוש. הכוח המצרי איים באש גם על "שדה התעופה" ברביבים שהיה באותה עת המנחת היחידי בנגב שקלט מטוסים כבדים.
לסיכום, ניסיון של הגדוד השמיני לחסום את ציר האספקה – ניצנה - באר שבע- ירושלים, לא צלח. תגובת האויב יצרה קו מגע חם, של שתי מחלקות מול גדוד אויב - שתקף, הפגיז והניח מארבים. אבל הגדוד השמיני בכוחו הדל, הצליח לתחזק לאורך זמן בפעולות ליליות, את שני המשלטים, שקרקעו גדוד מצרי נייד.