דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עמידת כפר-דרום במתקפות ובמצור

כפר דרום ששכן בפאתי דיר אל בלח היה נתון במצור עוד לפני הפלישה של הצבא המצרי. אחריה הוא היה נתון להתקפות כבדות בניסיון לכבוש את המקום. ההתקפות החלו בהכנה לפלישה הצפויה ונמשכו שבועות אחדים. המצור על הנקודה היקשה על פינוי נפגעים והזרמת אספקה. תגבורות ואספקה פרצו אל הנקודה אך נכלאו בה. לאחר עמידה ממושכת הנקודה פונתה במבצע לילי.
כפר דרום הוקמה סמוך לכביש החוף בקטע שבין עזה וחאן-יונס, כ-800 מ' מתחנת רכבת דיר-אל-בלח והכביש. התעבורה אליה בכביש, הייתה כרוכה בפריצה תחת אש, עלייה על מוקשים ולוותה בנפגעים. לכן נעשתה בתדירות של אחת ל-4-3 שבועות. מירי על הנקודה ועל עובדים בשדות, היו ביישוב 3 פצועים שלא הייתה יכולת לפנותם. דרכי העפר, בעיקר מזרחה, היו ארוכות מאד עם בעיות עבירות בוואדיות והטרדות ירי מצד הבדואים.
בסוף 1947 היו ביישוב 27 צעירים ו-9 צעירות, מינואר 1948 תוגברו בכיתה וחצי של פלמחאים מגדוד 2. נשק הנקודה כלל 23 רובים, 3 תמ"קים, מרגמה "2, מקלע ברן, מק"ב בראונינג, אקדח ו-180 רימונים ו- 12 שקיות חומר נפץ ו-20 בקבוקי מולוטוב להגנה אנטי טנקית. בסה"כ כ-50 לוחמים נושאי נשק.
היישוב שממדיו כ-100X100 מטר, הוקף בשתי גדרות וביניהן 300 מוקשים. לפני הגדר המערבית נחפרה תעלה רדודה למניעת מעבר רכב גלגלי. מלבד בית בטחון מבטון, היו 4 עמדות אש המיועדות ל-5 לוחמים כל אחת, ו-2 עמדות משנה לכל עמדה עיקרית. רשת תעלות קשר קישרה בין העמדות ו-2 מקלטים שנחפרו.

מתקפה ראשונה – על ידי האחים המוסלמים ב-10/5/48
200-150 מתנדבים מצריים, כוח מיליציוני של 'האחים המוסלמים', תקף מ-04:00 בחיפוי אש מק"ב, מרגמה "2, רימונים ממדוכות. חוליית אויב התקרבה בהסתר ופרצה את הגדר. המגינים השיבו אש והטילו רימונים על התוקפים. ההתקפה נשברה מהתפוצצות חומר הנפץ, שנשא חבלן אויב. ב-06:30 החל האויב בנסיגה והותיר מאחריו נפגעים רבים. ב-10:00 הגיע צבא בריטי, בחסותו ובהסכמת המגינים פונו 11 הרוגים ו-6 פצועים קשה - איש מהמגינים לא נפגע.

מתקפה שנייה על ידי האחים המוסלמים ב-11.5.48
הפיקוד המצרי הטיל על גדוד של מתנדבי "האחים המוסלמים" לכבוש את כפר דרום ערב הפלישה. ב-11.5.48 הם תקפו ב-2 פלוגות, 7 משוריינים (מהם 2 נושאי תותח) בסיוע חבלנים, 6 מרגמות "2 ו-8 רובים א.ט., 4 תותחים "3.7 .
על הנקודה נערכו שתי הסתערויות, בחיפוי ארטילרי, מרגמות ומקלעים בינוניים. הראשונה – עם שחר על ידי חי"ר בלבד. השנייה –ב-09:40 על ידי 2 פלוגות חי"ר בסיוע המשוריינים שהתקרבו עד לקרבת התעלה. ירי המגינים בכדורים חודרי שריון, גרם לנסיגת המשוריינים ובעקבותיהם לנסיגת החי"ר, אך ההפגזה על הנקודה נמשכה. ב-14:40 הפציץ מטוס שלנו ריכוז ליד תחנת הרכבת, ב-15:30 התקדם מדרום ריכוז חי"ר בליווי משוריינים בחיפוי הארטילריה, המרגמות והמק"בים ועד 17:30 פינה כוח זה את נפגעי האויב וגם משוריין פגוע.
אבדות המצרים 28 הרוגים (בהם 8 בתחנת הרכבת- בהפצצה אווירית), 18 פצועים ו-2 משוריינים. אבדות המגינים היו 4 הרוגים ו-6 פצועים, בהם שני פצועים קשה. כל המבנים והצריפים ביישוב נהרסו או ניזוקו קשה. בגדר נבעו פרצות גדולות והעמדות נפגעו. בסיומו של יום קרב זה נותרו בכפר-דרום 37 לוחמים כשירים.
הנקודה שיגרה מברקים אודות מצוקה ומחסור בחומרי רפואה ותחמושת. ב-12.5 בלילה יצאה שיירת אספקה ותגבורת מבארי. השיירה שקעה בוואדי ליד תל ג'מע (נחל גרר) וחזרה לבארי. מגיני כפר-דרום שיגרו מברקים נוספים בהם שיוועו לעזרה רפואית, תחמושת ותגבורת.

ליל -12-13 במאי – הדיפת התקפת לילה
יחידה מובחרת של האחים המוסלמים - "הקומנדו", בסיוע טנק (בצריחו מקלע) התקרבה ב-04:00 לנקודה באורות מלאים. המגינים שחיכו לתגבורת, לא פתחו באש. הטנק המצרי, פרץ למרכז הנקודה. שם הטילו עליו הלוחמים בקבוקי מולוטוב ושקיות חומרי נפץ. הטנק התלקח ונסוג בוער ועמו נסוג גם כוח הקומנדו.

שיירה ראשונה לעזרת כפר דרום
ב-13/5/48 הועסקו כל כוחות חטיבת הנגב הפנויים במסגרת מבצע "גרישה" בכיבוש ברייר. יחידות הגדוד השני המשיכו צפונה כדי לכבוש את משטרת עיראק סוידאן. בדרכם קיבלו פקודה להפסיק במסע צפונה ולחזור לניר-עם, כי יש לשלוח סיוע לכפר-דרום. בערב, כשחזר הכוח לניר-עם, אורגנה שיירה שכללה מחלקת תגבורת ואספקה חיונית. הכוונה הייתה ללוות את השיירה, לפרוק בכפר-דרום את מחלקת התגבורת והאספקה ולחזור בחשיכה. את השיירה, שנסעה במשאיות מבוצרות בשקי-חול, ליוותה פלוגת ברן (מהגדוד השמיני) במשורייני פרפר ובאוטובוסים. על מנת להפתיע, נבחרה דרך ארוכה: ניר-עם-סעד-בכביש באר שבע- לכביש "הרעב"- עימרה - ואדי שללה. על מנת להגיע לכפר-דרום היה כורח לכבוש את חרבת מעין, שישבה על צומת-דרכים. לאחר הכבוש ב-06:00 של ה-14/5, המשיכה שיירת האספקה והתגבורת - בליווי מחלקה, בפיקוד הסמ"פ אורי בר רצון - לכפר דרום. 2 מחלקות בפיקוד המ"פ נערכו בחרבת מעין, לאבטחת דרך החזרה של המחלקה המלווה.
כ-1,000 מטר מדרום לכפר-דרום, נתקעה השיירה במעבר ואדי סִלקה - היום האיר והאויב פתח באש תותחים והשמיד את השיירה. הכוח נטש אותה ונע בדילוגים לכפר-דרום. 45 אנשי השיירה הגיעו ועימם 15 פצועים, מהם 10 פצועים קשה. לא זו בלבד שכפר דרום לא קיבלה אספקה רפואית ומזון, נוספו לה 15 נפגעים. מאידך נוספו לנקודה 50 לוחמים, אוכלוסיית הנקודה הקטנה מנתה 110 נפש. משהתברר שהמחלקה המלווה לא תחזור, פינתה הפלוגה המוקטנת של הגדוד השמיני את חרבת מעין וחזרה לבסיסיה בגבולות ובצאלים.

התקפה רביעית- על ידי גדוד מוגבר מחיל המשלוח המצרי
ב-15.5 פלש חיל המשלוח המצרי לארץ ישראל ותקף את נירים וכפר-דרום שיכלו לאיים על ציר האספקה המצרי. בבוקר ה-15.5 החלו המצרים בתקיפת כפר-דרום. הכוח התוקף כלל: 2 פלוגות חי"ר, 3 טנקים "סימן 6" ו-6 משוריינים, בסיוע: 6 מרגמות "3, 2 מרגמות "4.2 , 2 תותחים 6 ליטראות.
ב-09:00 החלה הפגזת המרגמות וירי בכינון ישיר של תותחי ה-6 ליטראות לבית הביטחון ולעמדות. ב-11:00 התקדם השריון מתחנת הרכבת וכשהגיע לטווח 500 מטר פתח באש. 2 פלוגות חי"ר שהסתתרו בנקודת ההערכות, הצטרפו להסתערות. בהגיעם למרחק 200 מטר מהגדר, פסקה ההפגזה. המגינים פתחו באש נק"ל חזקה. החי"ר נעצר ותפס מחסה, השריון המשיך להתקדם, עד שנתקל בתעלה החפורה. ירי מרובה אנטי טנקי, הביא לנסיגת השריון ובעקבותיו החי"ר. ההפגזה על הנקודה חודשה. אבדות המגנים היו 3 הרוגים ו-4 פצועים – שהתווספו ל-20 הפצועים שהיו במקום. המצרים הצליחו לחלץ 2-3 משוריינים שנפגעו, אבדותיהם היו כבדות.

תחזוק כפר דרום הנצורה
בהתקפות נהרסו כל הצריפים, ומכון המים נפגע, 110 אנשים, מהם כ-25 פצועים היו בנקודה, מחסן המצרכים נהרס והאנשים שהגיעו לסף רעב, יצאו בלילות לחפש מזון ביבול השדות החקלאיים שהוזנחו. אי היכולת לפנות את הפצועים ומצב האספקה והמים – הדאיגו.
ב-22.5.48 הוטל על פלוגת חי"ר מצרי, שתוגברה בכיתת נושאי ברן, מרגמות "3 ותותחים 6 ליטראות. להדק את המצור על הנקודה.
טופל בפינוי הנפגעים על ידי הצלב האדום, אך המצרים מנעו את הפינוי. על הנקודה הוטלה אספקה ממטוסים קלים של טייסת הנגב, שהמריאו ממסלול ליד דורות וממטוסים דו-מנועיים מסוג "רפיד" ו"בוננזה", שהמריאו בלילה משדה-דב בתל-אביב ונשאו כמויות גדולות יותר של מטען. אולם, הם הטילו אותו מגובה רב, חלק גדול מהציוד נפל רחוק משטח המחנה.
הפגיעה בבאר של הנקודה יצרה מצוקת מים, הוטל קיצוב – ליטר לאדם ביממה. המצב השתפר לאחר 3 שבועות, משהוטלו חלקי חילוף לתיקון משאבת המים, אך מצב הספקת המזון החמיר והמגינים הגיעו לסף רעב.
על אף מצבם הקשה ניסו לוחמי כפר דרום לחבל בלילות במסילת הרכבת. שני ניסיונות שנעשו, כשלו בגלל העדר חמר-נפץ וביצוע חבלות קרות.

שיירה שנייה – חדירה לנקודה והיתקעות
ב-8.6.48 ב-23:30 יצאה מבארי לכפר-דרום שיירת אספקה של הגדוד השני ובה 2 ג'יפים, 3 נ.נ. ונגרר. הכוח מנה 28 איש, שתוגברו במק"ב , 3 מקלעים ופיאט. תוך קשיים, שקיעות, ירי בלתי פוסק וקשר לקוי, הגיעו לקרבת כפר-דרום בשעה 04:15. על השיירה ועל כפר דרום נפתחה אש נק"ל (נשק קל: רובים ותת-מקלעים) ומספר פגזי מרגמה נפלו בנקודה. שני הנ.נ. עמוסי האספקה הוכנסו לחצר הנקודה, בשל השעה המאוחרת 2 הג'יפים ונ.נ הליווי חזרו מיד. התוצאה: הנקודה קבלה אספקה מועטה. הכוונה לפנות פצועים לא צלחה. 2 נ.נ. נכלאו בנקודה.
עם כניסת ההפוגה הראשונה ב-11/6 לתוקף, יצאו הלוחמים בלילה הראשון לשטח ואספו שלל: רובים, מכשירי קשר, פגזי עשן ומשוריין אויב פגוע, שהצליחו לתקן. בפגישה עם קצין מצרי, ב-13.6.48, אופשר למצרים לאסוף את 28 גוויות חלליהם. בתמורה העבירה - משלחת הסהר האדום המצרי - תרופות לכפר-דרום. הפגזות ממרגמות, ירי ממקלעים וצליפות, נמשכו גם בהפוגה.

שיירה שלישית - הפריצה לנקודה והפריצה מהנקודה
ב-13.6.48 יצאה מבארי שיירת אספקה שלוותה על ידי הגדוד התשיעי בפיקוד יוסקה ריבקינד. השיירה כללה 7 ג'יפים, 2 נ.נ. ו-2 זחל"מים והתכוונה להביא אספקה ולהוציא את הפצועים מכפר דרום. לאורך כל הדרך נורתה על השיירה אש רובים דלילה. כשחצתה את ואדי סילקה, נתקלה במארב, שירה מטווח קרוב אש אוטומטית ואנטי טנקית כבדה. בחיפוי ממק"ב, פרצה השיירה לנקודה. מחמת הצפיפות בחצר הנקודה, פוזרו הג'יפים מחוץ לחצר בקרבתה. בבוקר התארגנה השיירה ליציאה, אך אש מק"בים ומספר פגזי מרגמה, שאחד מהם נפל לריכוז לוחמים, קטעו את הניסיון. 2 לוחמים נהרגו, 5 נפצעו, כלי רכב נפגעו. נסיון לתקן את כלי הרכב, נמנע על ידי ירי, כל אימת שהתקרבו לג'יפים. שני לוחמים, תוך גילוי גבורה, הכניסו לחצר 2 ג'יפים ומקלעים מהג'יפים האחרים. ננקטו פעולות למנוע את נפילת הג'יפים האחרים בידי המצרים. לא זו בלבד שהשיירה לא הקלה על מצב האספקה, אנשיה צרכו מזון וחומרי רפואה מהמלאי המועט שהיה במקום. נעשו מאמצים מדיניים לפינוי השיירה והפצועים באמצעות האו"מ, אך המצרים השהו את תשובתם ובינתיים הידקו את המצור ותפסו עמדות ממזרח לכפר-דרום.
ב-20.6.48 נחלצה השיירה. הבנות והפצועים, למעט פצוע קשה, הועמסו על הנ.נ., הלוחמים עלו על הג'יפים והזחל"מים. ב-02:00 הותנעו כלי הרכב ופרצו ללא אורות, במסלול המתוכנן בכוון לבארי.
המאמצים להסתייע באו"מ להכנסת אספקה לכפר-דרום נמשכו. במקביל ב-30.6 בלילה, יצאו מבארי ברגל, 5 סיירים מהגדוד השני בפיקוד אריה בר שירה, כשהם עמוסי ציוד רפואי. הם הגיעו לכפר דרום וניסו לחזור בו בלילה. החוליה נתקלה במארב סמוך ליישוב, חזרה בשלום לכפר-דרום. גם למחרת בלילה עלו על מארב וחזרו לנקודה. בלילה השלישי יצאו שוב והגיעו ב-3 ביולי לפנות בוקר לבארי. ב-4.7.48 אכן יצאה שיירה ובה שתי משאיות, בליווי האו"מ, דרך כביש החוף לכפר-דרום. ליד תחנת הרכבת של דיר-אל-בלח נורו עליה יריות בודדות, השיירה חזרה צפונה.

פינוי כפר-דרום
לקראת סוף ההפוגה הראשונה, הגיע הפיקוד למסקנה שבכוח הקיים לא ניתן להחזיק בכפר-דרום. ב-7.8, בלילה ללא ירח, יצא כוח מבארי ותפס את מעבר ואדי עזה. כוח ג'יפים ונ.נ. מהגדוד התשיעי , בפיקוד שמחה שילוני, המשיך לכיוון כפר-דרום ותפס את רכס נוציראת. משם נע כוח רגלי של 10 סיירים מהגדוד השני, בפיקוד אריה בר-שירה לנקודת מפגש, 600 מטר מצפון לכפר-דרום. ההודעה על הפינוי ניתנה לאנשי הנקודה ב-02:30, ב-04:00 הם הגיעו מאורגנים ב-3 קבוצות ונשאו איתם 2 ספרי תורה, את כל הנשק ורוב התחמושת. במקום נשארו קבריהם של 10 לוחמים שנפלו בקרב. המפונים המשיכו ברגל לריכוז הרכב, משם נעו באיטיות דרך חרבת מעין לעימרה ולמשמר הנגב. אנשי כפר דרום הוצאו לחופשה בצפון בהסתננות דרך קווי המצרים, מאוחר יותר הקימו את מושב בני דרום ליד אשדוד.