דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מבצע "פרעה"

בשבוע הראשון לפלישת הצבא המצרי, סייעו הכוחות המעטים הבלתי מרותקים של חטיבת הנגב לקיבוצים שהותקפו. ואז הורדו לנגב בחופזה 2 פלוגות פשיטה בג'יפים והגדוד השביעי. הכוח הטרי והבלתי מוכן הזה, יחד עם "חיות הנגב" הופעלו במבצע "פרעה" במשימות פשיטה על תותחים וריכוזים בעורף הכוח המצרי המתקדם.
כשבוע לאחר הפלישה הורדו לנגב "יחידת הפשיטה" בהרכב 2 פלוגות ג'יפים והגדוד השביעי, שהקנו לחטיבה יכולת הפעלה, של יחידות שלא רותקו, או תיגברו משימות הגנה. לאחר יום אימון אחד הם הופעלו ב-25/5 במבצע "פרעה".
יעדי הפעולה צומצמו לפשיטות - על ריכוז כוח מצרי בשדה תעופה עזה ועל שתי סוללות תותחים, האחת - מדרום לבית חנון והשנייה - מצפון מזרח לעזה, ליד גזה-ריץ. בליל הפעולה ה- 26-25 למאי הופעלו להסחה - כוח מחטיבת גבעתי לתקיפה בפאתי מג'דל וחיל-האוויר להפצצת עזה.

הפשיטה על ריכוז הכוח בשדה התעופה ממזרח לעזה:
פלוגת ישראל כרמי בסדר גודל של 15 ג'יפים, נעה לקרבת מחנה שדה התעופה בהדרכת סיירים מבארות-יצחק. הפלוגה התפרסה מול המחנה ובתיה המזרחיים של עזה. הג'יפים פתחו במכת אש ממקלעים קלים ובינוניים. לאחר זמן מה, התעשתו המצרים והשיבו אש. הכוח שנע על מסלולי שדה התעופה, מצא עצמו חשוף וחזר לבסיסו.

הפשיטה על סוללת התותחים מדרום לבית-חנון:
מחלקה מוגברת של "חיות הנגב" מהגדוד השני ושני ג'יפים, בפיקוד שמחה שילוני, פשטו על סוללת תותחי 25 ליטראות, תותח 6 ליטראות ורכב משוריין, מדרום לבית-חנון. הכוח הגיע בהסתר לקרבת היעד, הסתער על עמדות התותחים והרג כ-25 תותחנים, השאר נמלטו. על כוחותינו נפתחה אש מהגבעות הסמוכות ומבית-חנון. 3 נפצעו ושניים, ביניהם המ"מ, נהרגו. ניסיון לגרור את התותחים לשטחנו נכשל. גם ניסיון לחבל בתותחים נכשל בשל העדר חומר נפץ. לאחר שלשול רימונים לקני התותחים וחבלה במתקני הכיוון, נסוג הכוח כשהוא נושא עמו את נפגעיו.

הפשיטה על סוללת תותחים בגזה ריץ' - לא התבצעה, כיוון שסמוך ליציאה מקיבוץ רוחמה, התהפכה המשאית ובה מחלקת החבלה של הגדוד השביעי, 15 לוחמים נפצעו.
תוצאות פעולת "פרעה" משקפות את הלחץ, הדחיפות ומצב הארגון הלקוי של היחידות. אף על פי כן, פעולה זו ופשיטות שהונחתו - מפלוגה שבסיסיה היו בנגב המערבי - על הכביש ועל מסילת הרכבת בגזרת רפיח, עוררו דאגה רבה בלב המצרים. הם החלו בהקמת מליציה לאבטחת ציר הפלישה.