דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי סלומון (שלמה) עמוס ז"ל

Salomon Shlomo Amos
בן מזל ואברהם
נולד בחיפה
ב-ז' תשרי תרצ"א, 29/9/1930
נפל בקרב
ב-ד' סיוון תש"ח, 11/6/1948
מקום נפילה: ביר עסלוג'
נקבר בקיבוץ רביבים
בן 18 בנפלו

קורות חיים

עמוס בן אברהם ומזל, נולד ב-29.9.1930 בחיפה. בן למשפחה עולה מבולגריה, אידיאליסטית אשר התגיירה והקימה בית עברי מושרש, אשר רוח החלוציות פועמת בו. עמוס, אחד משבעת הילדים, אח תאום לאחיו גדעון, ספג את האוירה הזאת משחר ילדותו. שאף לפעולות-גבורה ולקרבות למען שחרור העם. לא אחת ערך תגרות עם שכניו הערבים ואף כונה בפי חבריו אשר אירגנם לתגרות אלה "גנרל הפרטיזנים".
למד בבית-הספר העממי ובסיימו שש כיתות, הפסיק את לימודיו והחל לעבוד ב"אגד" כחניך-נהג. התמחה במהרה במלאכת הנהגות והתחיל לעבוד בה. נתחבב מאד במקום עבודתו הודות לערנותו, עליזותו וזריזותו. אחיו הגדול שירת בצבא הבריטי, ועמוס - והוא עוד נער - נכנס לשורות הפלמ"ח ופעולות-המאבק. לאחר ש"אילץ" את אביו, לחתום על מכתב בו הוא מאשר את הצטרפותו לפלמ"ח, "אבא אני חייל, נשבעתי ואני הולך. לא אבייש אותך, גם הוראותיך (איך ללחום ואיך להתנהג עם האויב) אמלא במאה אחוז". לאימו נודע הדבר רגעים ספורים לפני יציאת המשאית מרחבת הטכניון. לאימו אמר: "אימא, אל תבכי, אני יוצא למלחמה, או שנהרוג או שנהרג, תחי המולדת!"
עם פרוץ מלחמת-השחרור התגייס, על אף גילו הצעיר לשירות קרבי מלא ולחם במסגרת חטיבת הפלמ"ח בנגב. מאז יציאתו מהבית לא הגיע לחופשה כלל, מכתביו מן הנגב היו קצרים, אך בכולם נשבה רוח טובה ומעודדת שיבוא יום ונהיה חופשיים וזה לא רחוק. השתתף בקרבות על בארות-יצחק, חלוצה, ניר-עם ולבסוף על ביר-עסלוג'.
נפל בקרב הקשה על משטרת ביר-עסלוג' שהיתה ממולכדת בחומרי נפץ ב-11.6.1948 ובו ביום הובא לקבורה ברביבים.

אלבום תמונות