דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי כהן יוסף "יוסוף" ז"ל

Cohen Joseph "Yusuf"
בן שרה ואברהם
נולד בלבנון
ב-ו' ניסן תרפ"ד, 4/4/1924
יחידות: פל' א'
בהכשרת שדמה
תפקיד: חבלן
נפל בקרב
ב-ד' סיוון תש"ח, 11/6/1948
מקום נפילה: ביר עסלוג'
נקבר בקיבוץ רביבים
בן 24 בנפלו

קורות חיים

כהן יוסף (יוסוף) בן אברהם ושרה. נולד ב-10.4.1924 בבירות שבלבנון. למד בבית-הספר "תלמוד-תורה" של הקהילה ונפשו נמשכה לארץ-ישראל הקרובה כל-כך, שבמעט אומץ וזריזות אפשר להגיע אליה בעקיפת שומרי הגבול משני הצדדים. פעמיים עבר את הדרך הזאת עם נערים אחדים מחבריו, ומחוסר מזון חזרו כלעומת שבאו.
בפעם השלישית, ב-1944, הלך ברגל באותה הדרך, במשעולי ההרים, ובלבו החלטה איתנה שלא לחזור עוד אל הגולה. עבד זמן-מה בסבלות בחיפה ואחר-כך הצטרף להכשרת נוער ארצישראלי בעין-חרוד (עברית למד עוד בבית מפי מורים ארצישראליים). אחרי שנה עבר להכשרה המגויסת "שדמה" של "הנוער העובד" ביגור ועלה עמה להתישבות ברביבים-עסלוג' שבנגב. בינתים גדל והיה לבחור גבוה וחסון, "החזק שבחבורה", בריא ועליז, אהב את המקום ואת העבודה בטרקטור, ונהנה מהתפוקה הגדולה של עבודתו.
התגעגע להוריו וטיפח בקרבו את התקוה להעלות גם אותם לארץ. אהב מאוד לספר עליהם ועל אהבתו אליהם. כבן-כרך לשעבר לא יכול היה לשכוח את ההידור. אהב להתלבש יפה ובטעם ולפעמים, כשהציקו לו הגעגועים אל חיים עירוניים, ניתנה לו חופשה ליהנות קצת ממנעמי הכרך תל-אביב. בשעת הכרזת האו"ם היה בחופשה בתל-אביב, אך חזר לקיבוצו לעבודה ולהגנה. במשימות אלה ניתן לו לתרום את חלקו בהרחבה, באומץ ובהקרבה, הן בתקופת מלחמת-הכנופיות והן אחרי פלישת המצרים.
אך כל הקרבות והתלאות לא יכלו לסלק את החשבון הישן הראשון, שהיה לקיבוץ עם הכפר הערבי השכן ביר-עסלוג' בשל רציחת ארבעה מחברי הקיבוץ עוד בראשית הקרבות. כשהגיע הזמן לכבוש את הכפר ולאנשי הקיבוץ נועדו רק שבעה מקומות במסע הזה, בעוד כולם משתוקקים להשתתף בו, היה הכרח להגריל את מספר הלוחמים. משזכה משה בגורל, כאחד מהשבעה, הביע את זעם כל החבורה באמרו: "אני אראה להם".
יצא לפעולה ביום 11.6.1948, אך לחגיגת הנצחון לא חזר, כי נפל כשפוצץ האויב הנסוג את בנין המשטרה. לאחר כיבוש ביר עסלוג' נשלח כוח טיהור של חבלנים לתוך המבנה. הכוח עלה על מוקש בתוך המבנה ונקבר מתחת להריסותיו. בו ביום הובא לקבורות ברביבים.

אלבום תמונות

תעודות וחפצים