דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

חטיבת הנגב - טיהור הכיסים ופתיחת כביש באר שבע-ניצנה לתנועה

כוח של גדוד מצרי מוגבר שנכלא בכיס ביר עסלוג'- קמפ-א-שרף, אשר התפנה בלילה ברכב דרך ציר הנפט, יורט סמוך לגבול סיני, נטש את רכבו ומשורייניו ונמלט רגלית לסיני. גם הכוחות בכיס שנכלאו בין התמילה והמשרפה ואלה שנכלאו בין המשרפה וניצנה - נפוצו רגלית לעבר סיני. רבים מהם נכנעו והתמסרו.
בתום הקרב בשעות הבוקר של ה-26.12, הגיע חפ"ק המח"ט לרגלי מוצב י"ז. המג"דים נקראו להגיע לשם ונערך דיון לגבי השלב הבא של חיסול שלושת הכיסים שנוצרו בין התמילה לבאר שבע, בין התמילה למשרפה ובין המשרפה לעוג'ה אל-חפיר. סוכם שעם רדת החשכה ינוע הגדוד התשיעי ממזרח לכביש כדי לחבור למשרפה ויתקוף למחרת (ב-27.12) את משלט י'. הגדוד השביעי יאחז במתחם התמילה למשך הלילה, ולמחרת ישאיר פלוגה שתחסום את הכביש בפני הכוחות שנכלאו בביר-עסלוג' ובקמפ-א-שרף. שאר לוחמי הגדוד ימשיכו לכיבוש משלט י"א.
בשעות הצהריים דיווח כוח של הגדוד התשיעי, שהיה על משלט י"ג, כי משוריינים מצריים נושאי תותח 37 מ"מ מתקדמים בכביש מכיוון משלט י' לעבר התמילה. מפקד הגדוד התשיעי הגיב במהירות, הוא הציב מול הכביש תותח נ"ט, שנלקח שלל לאחר קרב התמילה, וחיילי הפלוגה המסייעת הפעילו אותו. פלוגת המשוריינים של הגדוד התשיעי (בלי התותח), בפיקודו של סרן אריה ויסברג, קודמה דרומה מעבר למשלט י"ג והמתינה להתקרבות האויב. הנשק היעיל של הפלוגה, תותח נ"ט 6 ליטראות, היה מורכב על זחל"ם. כשהתקרבו משורייני האויב נושאי התותח, פתח התותח שלנו באש, והמשוריינים המצריים העדיפו לנתק מגע ולסגת.
לקראת ערב החליף הגדוד השביעי את הגדוד התשיעי במתחם התמילה, והגדוד התשיעי יצא לדרכו, בתנועת איגוף ממזרח, לעבר המשרפה. הגדוד נע ללא אורות בדרך לא דרך, כשמחלקת ג'יפים מובילה. עם שחר הגיע הגדוד לחנייה ליד המשרפה ונערך במקום. מחלקת הג'יפים נשלחה לסייר באזור שבטה, לאבטחת אזור הפעולה.
בבוקר ה-27.12 הבחין מ"מ הסיור שבמרחק כ-4 ק"מ מהם, מתקדמת שיירת רכב גדולה שמעלה אבק. הוא מיהר לדווח למג"ד. המג"ד, רס"ן חיים בר לב, הורה למ"מ לנסות לעכב את השיירה, ונתן הוראה לגדוד לנוע בפריסה של כמה שדרות. התברר, שהשיירה המצרית כללה כ-20 משאיות ו-8 משוריינים, מהם 4 נושאי תותח. לאחר קרב תנועה ואש, פנתה השיירה המצרית ונעה בפתחת שבטה לעבר הגבול המצרי. לוחמי הגדוד התשיעי רדפו אחריה. בחילופי האש נפצע החובש שישב בזחל"ם המג"ד. השיירה המצרית הגיעה לוואדי שנגמר במכתש ללא מוצא. המצרים נטשו את הרכבים ונמלטו ברגל לעבר הגבול המצרי. 20 המשאיות, עמוסות דלק, תחמושת, נשק וסיגריות, וכן 8 המשוריינים נלקחו שלל. מאוחר יותר התברר שהייתה זו שיירה מצרית שפינתה את כיס ביר-עסלוג' וקמפ-א-שרף, דרך "ציר הנפט".
בזמן שהגדוד התשיעי רדף אחרי השיירה, שנטשה את הכיס שמצפון לטריז התמילה, יצא הגדוד השביעי לכבוש את המשלטים שבין התמילה למשרפה. עד מהרה התברר שהמשלטים ננטשו וחייליהם נמלטו. המשלטים טוהרו, נלקחו שבויים ושלל והגדוד השביעי חבר למשרפה. גורלו של הכיס שבין המשרפה לעוג'ה לא היה שונה. החיילים המצריים נטשו את המשלטים ונמלטו. שני גדודי חטיבת הנגב הגיעו בצהרי ה-28.12 למרחב ניצנה.