דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הגדוד החמישי מחטיבת הראל תחת פיקוד חטיבה 8 בכיבוש ניצנה

הגדוד החמישי נע עם גדוד 82 בציר קשה עבירות בציר חלוצה-רוחייבה-ואדי אביאד-ביר מלגה. משימתו: חסימת כביש רפיח-ניצנה במטרה לאבטח את אזור הפעולה לכיבוש ניצנה על ידי חטיבה 8. הגדוד אכן חסם בהצלחה את הציר ומנע משריון אויב ומחי"ר להגיע לאזור המערכה.
הגדוד החמישי של חטיבת הראל, בפיקודו של משה (מוריס) בן דרור, נע ב-25/12 באוטובוסים, עם גדוד 82, בנתיב התנועה הקשה של חטיבת שריון 8 - חלוצה-רוחיבה-ואדי אביאד-ביר מלגה, הממוקמת 10 ק"מ מדרום לניצנה. לאחר שקיעות וגרירות הגיע הגדוד בשעות המוקדמות של ה-26/12 לכביש רפיח-ניצנה. בשלב הזה, נשארה פלוגה אחת, שתוגברה בנשק נ"ט מגדוד 89, כדי לחסום את הכביש מכיוון רפיח ואבו-עגילה. הגדוד המשיך עם גדוד 82 לתקיפת ניצנה.
בשעות אחרי-הצהריים, בשעה שנערכה ההתקפה על ניצנה, הגיעו כ-20 משוריינים מצריים מכיוון רפיח. בין הכוחות התפתח קרב קשה. 5 משוריינים של כוחות האויב נפגעו והשאר נסוגו לרפיח. למחרת, חידשה חטיבה 8 את ההתקפה וכבשה את מתחם ניצנה. הפלוגה שנשארה ככוח חסימה לא אפשרה לטור המצרי להתקדם מכיוון אבו עגילה, והטור ספג אבדות ונסוג. לאחר כיבוש ניצנה המשיך הגדוד החמישי להחזיק בחסימה, בתל ניצנה ובמשלטים סביבו.