דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מבצע "אנ-פאר"

במבצע נקרא "אנ-פאר", אנטי-פארוק, המלך המצרי. הוא נערך בתאריכים 8 עד 11 ביולי 1948. על חטיבת גבעתי הוטל לכבוש את הכפרים: עיראק סואידן, בית עפא, עיבדיס. הכפרים נכבשו, אך הכוח נסוג בלחץ התקפות נגד מאוחרות.
על כוחות מחטיבת הנגב הוטל לכבוש את משטרת עירק סואידן. הכוחות אחרו להגיע ליעד. הפיקוד נעשה מרחוק. ההתקפה הופסקה בגלל עלות השחר והכוח נסוג.
המשימה לתקוף את בנין המשטרה הוטלה על הגדוד השביעי בפיקודו של עוזי נרקיס. הגדוד תוגבר במחלקת זחל"מים ומחלקת ג'יפים מהגדוד התשיעי . הכוח מהגדוד השביעי הגיע לסביבות ברור-חיל לאחר חצות, משם המשיך לנוע רגלית בליווי 2 המחלקות הממונעות מהגדוד התשיעי לנקודת ההערכות לקראת הפריצה. הכוחות היו ערוכים להתחיל במשימה רק בשעה 03:30. בניין המשטרה היה מוקף ב- 5 מערכות גדר-תיל. הכוח התוקף לא ידע על קיומה של הגדר החמישית. הפריצה החלה בחדירה שקטה לתוך השטח המגודר ורק אז ניתנה פקודת האש. פריצת הגדרות התבצעה תוך קבלת חיפוי של מקלעים, מרגמת "הפרעוש" [דווידקה ניידת] ומטולי "פיאט". הלחימה וההתקרבות לקו הבניין לא היתה מתואמת בין הכוח מהגדוד התשיעי לכוח מהגדוד השביעי. עוזי נרקיס ומטהו היו במרחק של כקילומטר אחד מהמשטרה, ליד מקום ריכוז הרכב. חבורת הפיקוד הקדמי היה במרחק של כ-200 מטר מבנין המשטרה. מכשירי הקשר לא פעלו כראוי. אי הסדר היה רב. השחר החל להפציע, ומספר הנפגעים הלך וגדל. בשעה 05:45 ניתנה פקודת נסיגה. הכוח של חטיבת "גבעתי" שכבש את הכפר עיראק-סווידאן, חיפה על הנסוגים באש מרגמות. חלק מהכוחות התוקפים נסוג לקיבוץ נגבה. מטה הגדוד ויתר הכוחות נסוגו דרומה וחזרו לבסיסם ליד קיבוץ דורות וברוחמה. מפאת הנסיגה המפוצלת, במהלך מספר ימים לא היה ידוע מה היה גורלם של מקצת הלוחמים. רק לאחר שהנסוגים לנגבה חזרו לנגב [הנצור], ניתן היה להשלים את מנין הנפגעים: 4 הרוגים ו-13 פצועים. שני לוחמים ממחלקת הזחל"מים של הגדוד התשיעי, טעו בניווט והגיעו לכפר עיראק סואידן, לאחר שפונה על ידי הכוח של חטיבת "גבעתי". השניים שהיו מתנדבים [אנגלי ודרום אפריקאי] נפלו בשבי המצרים.
גם ההתקפה השנייה של כוחות מחטיבת הנגב, כמו ארבע התקפות של חטיבת "גבעתי" נכשלו. בסופו של דבר, רק בהתקפה השמינית נכבש בניין המשטרה על ידי כוח מחטיבה 8.