דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי דבורסקי יונה ז"ל

Dvorsky Yona
בן סימה וחיים
נולד בפתח תקוה, ישראל
ב-י"ג טבת תרפ"ט, 26/12/1928
גוייס ב-4/1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: הגדוד השביעי - "באר שבע", חטיבת הנגב
בהכשרת נגבה (א'+ב'), השומר-הצעיר
תפקיד: חבלן
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-ב' תמוז תש"ח, 9/7/1948
מקום נפילה: משטרת עיראק סואידן
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 20 בנפלו

קורות חיים

דבורסקי יונה בן חיים וסימה. נולד ביום 26.12.1928, י"ג בטבת תרפ"ט, בפתח-תקוה. כבן 10 יצא עם הוריו להתיישבות בכפר-סירקין. הוא למד והתאמן בגדנ"ע בפתח תקוה. עבד במסגריה ואת שכרו מסר להוריו לפרעון החוב שרבץ על ביתם והשתדל לעזור להם בכל יכולתו, ואחרי העבודה היה נוסע לשיעורי השתלמות בבית-הספר המקצועי על שם מכס פיין בתל-אביב. אירגן את הילדים והנוער בקן "השומר הצעיר" בכפר-סירקין, הדריכם וחינכם לעבודה ולהגשמה ציונית. מיד אחרי התנפלות-הרצח הערבית על אוטובוס "אגד" בדרך ללוד התגייס עם קבוצת צעירים מהכפר לתפקידי הגנה והתקפה. בבקיאותו הרבה בטופוגרפיה של הסביבה, לרגל טיוליו מטעם בית-הספר והגדנ"ע, שימש בלילות מורה-דרך למשמרות חי"ש אל המחצבות שבמגדל-צדק והעבירם בתחום המשמרות הערבים.
צורף לאחד מגדודי חי"ש והצטיין בו בתפקידי נשק ומחסנאי ותבע לשתפו בפעולות קרביות. תנועת-הנוער "השומר הצעיר" השתדלה למען שחרורו ונענתה, כי עבודתו בתנועה הייתה חיונית והכרחית. אך הוא הסתיר אפילו מהוריו את דבר השחרור שקיבל והוסיף לשרת בצבא. לדרישתו הועבר באפריל 1948 לאחד מגדודי הפלמ"ח, הגדוד השביעי וירד לנגב. השתתף בקרבות רבים באומץ ובמסירות ולקח חלק בהגנת נגבה. יונה היה חלק מהכשרת נגבה ב' של תנועת "השומר הצעיר".
עם סיום ההפוגה הראשונה התנדב ליחידת-חבלנים לפריצת הדרך למבצר משטרת עיראק א-סוידאן. ארבע גדרות פוצץ בהצלחה ובטיפולו בחמישית נפצע בצרור-כדורים ונפל ב-9.7.1948.
בדברי הספד לזכרו נאמר בין היתר:"סיפרת והורית לנו דרך חיים, דרך עמל ויצירה, דרך ההגשמה. הודות לך נתמלא קננו עליזות ורוח שומרית אמיתית. ייחלת לראות את עמלך בשל, את הדרכתך נושאת פרי, לכך לא זכית".
הועבר לנחלת-יצחק ב-23.1.1951 .

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

דברים לזכרו

עברה שנה מאז הגיעתנו הידיעה המרה על נפילתך בערבות הנגב.
יונה, תמיד תרחף דמותך לנגד עיני. זוכר אני אותך בהיותך עמנו, עם חניכיך. לא התנשאת מעולם, לא רגזת אף פעם. מסור היית לחניכיך. דאגת ועזרת להם כל עת, וכל התנהגותך עמהם - בשקט ובצניעות.
זוכר אני כיצד ידעת תמיד להעסיק אותנו בפעולות בנושאים חדשים ומעניינים. סיפרת והורית לנו דרך חיים, דרך עמל ויצירה, דרך ההגשמה.
קשים היו חבלי ההתבססות של קננו בכפר סירקין. לזכותך יש לזקוף את המת המפעל הזה. הודות לך נתמלא קננו עליזות ורוח שומרית אמיתית.
ייחלת לראות את עמלך בשל, את הדרכתך נושאת פרי, לכך לא זכית. היית לאחד מגיבורי עמנו, וכך נפלת בקרב על משטרת נגבה.
אשרי ההורים שגידלו בן כזה.
מאיר זיגר, כפר סירקין

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח