דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מבצע 'גי"ס 1'

בליל ה-27/28 ביולי 1948 נערך מבצע 'גי"ס 1' (הוא נקרא על פי שמות החטיבות שנטלו בו חלק). במבצע השתתפו שלוש חטיבות: גבעתי, יפתח והנגב (מח"ט הנגב נחום שריג, כונה גם סרגיי). למפקד המבצע מונה מח"ט גבעתי - שמעון אבידן. החטיבות פעלו בנפרד על פי תאום מראש. המבצע נועד לפתוח את הדרך לנגב באמצעות כיבוש בסיסי האויב העיקריים בגזרת פלוג'ה - עיראק–אל-מנשייה ואבטחת מסדרון לתנועה בין הדרום והנגב. חלק מהיעדים נכבשו, אך בסופו של דבר הכוחות נסוגו והמבצע נכשל.
אויב: בגזרת ההבקעה כלל הכוח המצרי גדוד שמפקדתו בפלוג'ה ולו כ-350 איש. לרשותם עמדו 4 תותחים ממונעים, ביניהם תותח גרמני אחד 88 מ"מ ועוד 6 תותחי שדה.
כוחותינו: כוחות מ-3 החטיבות פעלו סביב גזרת ההבקעה. מדרום לגזרת ההבקעה פעל הגדוד השביעי מחטיבת הנגב; בגזרת ההבקעה מול הכוח המצרי עמדו הגדוד הראשון של יפתח לכיבוש פלוג'ה; וגדוד 53 של גבעתי לכבוש עיראק-אל-מנשייה; סייעו להם 14 תותחים 65 מ"מ ומספר תותחי נ.ט.
מהלך הפעולה: הגדוד השביעי מחטיבת הנגב יצא מברור-חייל צפונה, תפס כמה משלטים ממערב לפלוג'ה, כדי לאבטח את המסדרון שהיה אמור להיפתח. הגדוד ניהל חילופי-אש, שנועדו למנוע מעבר שיירות מצריות בדרך העפר שעקפה את כרתיה והובילה מפלוג'ה לעיראק סואידן; גם כוחות מהגדוד התשיעי של חטיבת הנגב שולבו בהחזקת המשלטים, ומחלקות הג'יפים סיירו בלילה לאורך גדר התייל, שהניחו המצרים למניעת מעבר שיירות לנגב; גדוד 53, בפיקוד יצחק פונדק מחטיבת גבעתי, שניסה לכבוש את עיראק אל-מנשייה נכשל ונסוג; כוח אחר של גבעתי ביצע התקפת הסחה על בית-עפה.
הגדוד השלישי של חטיבת יפתח החזיק בחתה וכרתייה; הגדוד הראשון בפיקוד איתיאל עמיחי נערך לכבוש פלוג'ה: פלוגה ד' של איתמר גולני, תפסה ללא התנגדות משלטים מדרום לפלוג'ה; פלוגה ב' בפיקוד פנחס זוסמן ('סיקו') הגיעה למקומה בערוץ. פלוגה א', בפיקוד יצחק חופי ('חקה') הגיעה למקומה בוואדי, מזרחה לפלוג'ה. לאחר הפגזה של מרגמות "3, פרצה פלוגה א' לעיירה וכבשה חלק ניכר ממנה, עד לכביש החוצה אותה מצפון לדרום. הפלוגות האחרות התקדמו גם הן בהתאם לתוכנית, ללא התנגדות של ממש. המג"ד איתיאל עמיחי נכנס לעיירה עם מטהו ואז נורתה לעברם אש חזקה. כאשר נודע למג"ד כי ההתקפה על משטרת עיראק אל-מנשייה נכשלה, הורה על נסיגה. שני מ"פים ניסו לערער על הפקודה, שנראתה להם לא מוצדקת. ניסיון של מפקד חטיבת יפתח להיכנס לרשת הקשר, כדי לעצור את הנסיגה - נכשל.
כאשר הבחינו המצרים בנסיגת הכוח, הם חידשו את הקרב והיקשו על הנסיגה. הגדוד עזב את פלוג'ה והמצרים השתלטו עליה מחדש. לפלוגה הפורצת היו 4 הרוגים ומספר פצועים. באותו לילה, קבע המח"ט מולה כהן, כי ההוראה לסגת הייתה טעות חמורה, בעקבותיה התמנה אסף שמחוני למג"ד ושייקה גביש נתמנה לסגנו.