דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי אשכנזי יהושע סלוו ז"ל

Ashkenazi Joshua Selwo
בן ויקטוריה וחיים-ויטאלי
נולד בבולגריה - סופיה
ב-ט"ו ניסן תרפ"ט, 25/4/1929
עלה ב-אוקטובר 1945
גוייס ב-29/11/1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח, פלוגה א
בהכשרת הזורע, השומר הצעיר
תפקיד: מקלען
נפל בקרב במיבצע גי"ס 1
במלחמת העצמאות
ב-כ"א תמוז תש"ח, 28/7/1948
מקום נפילה: פלוג'ה
נקבר בחיפה
בן 19 בנפלו

קורות חיים

יהושע בן חיים (ויטאלי) וויקטוריה. נולד ב-25.4.1929 בסופיה, בולגריה. למד בבית-ספר עממי ובגימנסיה עברית ונתחנך מילדותו ברוח הציונות. אחרי גומרו שתי מחלקות גימנסיה הופסקו הלימודים במוסדות היהודיים בבולגריה. הצטרף ל"החלוץ" ואחר-כך ל"השומר הצעיר", ואחרי שחרור בולגריה מעול הנאצים עלה ארצה באוקטובר 1945.
נכנס לחברת-הנוער בקיבוץ הזורע, השתרש במהרה בחיים ובשפה ושימש מתורגמן בחברת-הנוער לעולים הצעירים מבולגריה. בחר במקצוע הבנין ושקד להתאמן ולהשתלם בו. נודע כפועל זריז ובעל תרבות, והוגה רעיונות של קידמה. השתתף בעליית-ביריה המלווה סכנות ומאסרים. התאמן בגדנ"ע והמשיך בהכשרה מגויסת.
שנא את המלחמה אך אהב את המולדת וכשהחלה השתוללות הכנופיות הערביות התנדב לפלמ"ח. רצה להיות טוראי פשוט, אך בשל כישרונותיו נשלח לקורסים והתמחה בין הראשונים בשימוש במכונות-יריה כבדות.
השתתף בפעולות פיצוץ גשר שייך-חוסיין, בכפר-קנה, בבית-שאן, במערכת משמר-העמק, כהון, צנדלה, זרעין, קופרן, רובה-אל-פיקה, עכו, צפת, מלכיה, אל-קובב, לטרון, בית נוב, דימדו, בלפוריה, לוד ורמלה. אחרי הפעולות לא ביטא את כל אשר עבר עליו. היתה לו שאיפה להתרחק מכל זה. פעם אחת לאחר כשלון של פעולה התבטא, "רק לא ליפול לידיהם חיים, שיוכלו להתעלל בך - רק זה לא - מוטב לשים בעצמך קץ לחייך..."
עם סיום הקרבות בצפון בהיות כמה מהחברים פצועים ירדה המחלקה והצטרפה ללחימה בדרום. בזכות סגולותיו הטכניות וזריזותו הוטל עליו להפעיל את המקלע המיוחס מטיפוס "בראונינג" שהורד ממטוס "הספיטפייר", ואשר אצלו היה תמיד מסודר ונקי ותמיד במצב שמיש. השתתף במחלקה הפורצת בפעולה של פריצת הדרך לנגב, מקלע ה"בראונינג" הופעל על ידו בחולות פלוג'ה. תוך פעולה, בה כוח הפלמ"ח אשר תקף את פלוג'ה ניסה לפרוץ את כיתור המצרים ולסגת, נפל, בין שלושת חללי הכוח.
נפל ביום כ"א בתמוז תש"ח (28.7.1948).
הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בחיפה ב-21.3.1951.

אלבום תמונות