דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי כץ דב ז"ל

Catz Dov
בן ברכה ומשה
נולד ברומניה
ב-כ"ה ניסן תרפ"ז, 18/4/1927
נפל בקרב
ב-ה' תמוז תש"ח, 12/7/1948
מקום נפילה: משטרת עיראק סואידן
נקבר בפתח תקוה
בן 21 בנפלו

קורות חיים

בן ברכה ומשה. נולד ביום כ"ה בניסן תרפ"ז (18.4.1927) בלספזי חבל פשקאן שברומניה. בן חודשיים היה, כאשר עבר עם משפחתו להתגורר בעיר איצטקן שליד סוצ'אבה. הוא סיים לימודיו בבית הספר העממי וכיתות אחדות בית הספר התיכון.
דב היה נער יפה-תואר ומאוד אינטיליגנטי, חביב על חבריו וידידיו הרבים איתם הרבה לשחק בכדורגל ולעסוק בענפי הספורט השונים.
בבית הוריו התחנך על ברכי הדת וספג את המסורת היהודית קסם לו בעיקר רעיון הציונות והעליה לארץ-ישראל. חלום העליה נקטע באחת כאשר גורש עם משפחתו ושאר בני עירו למחנה הריכוז במוגילב אשר בטרנסניסטריה. סבל רב עבר עליו במחנה, שלוש שנים של רעב, מכות, השפלות ואך בקושי החלים ממחלת הטיפוס שתקפה אותו שם.
לקראת קץ המלחמה חזר לעירו ומשם עבר לבוקרשט, סיים את בית הספר התיכון ושם הצטרף לתנועת נוער ציונית. בתנועה למד חקלאות ועבר אימונים חצי-צבאיים כדי להיות נכון ביום העליה לארץ.
בשלהי 1947 יצא דב עם קבוצתו בדרכם לארץ-ישראל אולם הם נתפסו בידי הבריטים והושמו מאחרי גדרות תיל במחנות המעצר בקפריסין. שליחי ההגנה חיפשו לוחמים צעירים מקרב צעירי המחנות ובחרו בדב כאחד הלוחמים. מיד עם הגיעו צורף לפלמ"ח איתם ירד לנגב לקרבות הבלימה של הפולש המצרי.
ביום ה' בתמוז תש"ח (12.7.1948) נפצע דב בראשו בקרב בעיראק-סוידאן, הוא הוטס למרכז הארץ ונותח אבל מת מפציעתו והובא למנוחת עולמים בבית העלמין שבפתח-תקוה השאיר הורים ואח ברומניה וארוסה בארץ.

אלבום תמונות