דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עלון הפלמ"ח

העלון שימש כלי חינוכי והסברתי בעל חשיבות מרכזית בפלמ"ח. בדצמבר 1941 הופיע העלון הראשון, ומאז הזרים דרכו מטה הפלמ"ח אל מגוייסי היחידה מידע והסברה.
העלון שימש כלי חינוכי והסברתי בעל חשיבות מרכזית בפלמ"ח. בדצמבר 1941 הופיע העלון הראשון, ומאז הזרים דרכו מטה הפלמ"ח אל מגוייסי היחידה מידע והסברה. בהיותו כלי ביטוי של הנהגת הפלמ"ח וה'הגנה', נסקרו בו בהרחבה נושאים מדיניים וצבאיים, ונדונו עניינים שעל סדר היום הציבורי וסוגיות מתחומים שונים, במטרה לטפח את הלוחם והמפקד בפלמ"ח.
העורך הראשון היה מיכאל לוין, ואחריו ערך את העלון במשך מרבית שנות קיומו זרובבל גלעד (שהעלון זוהה איתו במידה רבה). בתקופות מאוחרות יותר לקחו חלק בעריכה מתי מגד ונתן שחם. עורך העלון היה כפוף ישירות למפקד הפלמ"ח, שהירבה לכתוב בעלון, נתן גיבוי לעורכו. יגאל אלון, מפקדו השני של הפלמ"ח, כתב כי העלון הוא אחד המפעלים המרכזיים של הפלמ"ח, המשותף לכל היחידות ומבטא את כולן. תפקידו של העלון היה ליצור דפוסי הווי ליחידה, לתרום לעיצוב דמותה, לגבש את ערכי היחיד והכלל, לשמש כמערכת קשר בין מטה הפלמ"ח לחברים ובין החברים לבין עצמם, ולהוות כלי ביטוי עבור אלה שביקשו להעלות בעיות לבירור ציבורי.