דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

כנס החברות במשמר העמק

כנס מיוחד של החברות המגוייסות לפלמ"ח נתכנס בספטמבר 1943 במשמר-העמק. מטרת הכינוס הייתה להציע ולגבש את דפוסי ההשתלבות של החברות במערך האימונים של הפלוגות. הניסיון שהצטבר באותה עת בפלוגות והסיכוי להצטרפות מגוייסות חדשות רבות בעתיד הקרוב, חייבו גיבוש מדיניות הנושא אימון החברות והכשרתן לתפקידים השונים.
כנס מיוחד של החברות המגוייסות לפלמ"ח נתכנס בספטמבר 1943 במשמר-העמק. מטרת הכינוס הייתה להציע ולגבש את דפוסי ההשתלבות של החברות במערך האימונים של הפלוגות. הניסיון שהצטבר באותה עת בפלוגות והסיכוי להצטרפות מגוייסות חדשות רבות בעתיד הקרוב, חייבו גיבוש מדיניות הנושא אימון החברות והכשרתן לתפקידים השונים. בכנס השתתפו מפקדי הפלוגות, מפקדי מחלקות וכיתות, וחברות רבות.
לפני הכינוס היייתה העמדה בין המפקדים בעיניין זה שנויה במחלוקת. היו ששללו את רעיון שילובה של החברה בתפקידי לחימה, ולכן ביקשו לייעד את כישוריה לתפקידי עזר. מנגד היו כאלה שהצביעו על מצוקת כוח האדם שבה נמצא היישוב, והסכנות הצפויות לו בעתיד, והסיקו כי יש הכרח לנצל את מלוא כוח האדם, כשהמשמעות היא שגם החברות יוכשרו לתפקידי לחימה.
בכנס באו לביטוי העמדות השונות בדבר מעורבותה של החברה בתפקידי לחימה, וההכשרה שנדרשת לה לצורך זה. בעלון הפלמ"ח שיוחד לנושא הכנס ושסיכם את עיקריו (מס' 15, מרץ 1944), הוצגו חלק מהדעות: מתן תפקידים לנשים לפי כושרן הגופני, מתן תפקידים לפי רצונן ודרישתן, מתן תפקידים לפי עיקרון השיוויון. כמו כן הועלו בעלון נושאים נוספים הקשורים לעיניין (פרקי מורשת קרב, מכתבי חיילות ועוד).
החברות שדיברו בכנס ביקשו לשמור על הישגיהן עד כה, ועם זאת לשכלל את שיטת האימון וההכשרה לתפקידים השונים. לדעתם של רבים מהדוברים (כולל המפקדים שנוכחו), היה הכרח לשלול את האימון המשותף של החברים והחברות, שפגע ביכולתן של החברות והיקשה עליהן למצות את כישוריהן.