דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הרחבת התפוצה וסגירת העלון עם סגירת מטה הפלמ"ח

עם פירוק מטה הפלמ"ח נסגר גם עלון הפלמ"ח.
בכל שנות פעולתו של הפלמ"ח במחתרת, תחת שלטון המנדט - מתחילת 1943 ועד להכרזת המדינה במאי 1948, נעדר מטעמי חשאיות השם 'פלמ"ח' משער העלון ולא אוזכר בתוכו. באותן שנים היסוו את ייעודו כותרות שונות, כמו 'לחבר הצעיר' או 'מקרא'.
עלון הפלמ"ח נפוץ מאוד גם מחוץ לפלמ"ח וחולק במאות עותקים בשלוחות שונות של ארגון ההגנה ובתנועות הנוער החלוציות. בשלב מסויים אף הוצע למכירה בשוק. כך היה עלון הפלמ"ח לאחד הביטאונים של חוגי תנועת העבודה, ההתיישבות ותנועות הנוער החלוציות. כמקובל במרבית כלי התקשורת באותה התקופה, היה גם עלון הפלמ"ח בעיקרו ביטאון "מטעם", המגוייס לצרכים החינוכיים-הסברתיים של מטה הפלמ"ח והנהגת ארגון ההגנה.
לצד העלון המרכזי של הפלמ"ח, פורסמו גם עלונים של יחידות מישנה - חטיבות, גדודים ופלוגות וכן עלונים מיוחדים בשפות זרות לאנשי הגח"ל שהצטרפו לפלמ"ח.
עם פירוק מטה הפלמ"ח נסגר גם עלון הפלמ"ח. הגיליון האחרון ברצף, ה- 76 במספר, יצא לאור בנובמבר 1948.
מאוחר יותר פורסמו גיליונות מיוחדים של עלון הפלמ"ח: גיליון דצמבר 1949, בעקבות 'כינוס הפרידה' של הפלמ"ח (אוקטובר 1949), בו תואר הכנס (השלישי), הובאו דברי הנואמים והמברכים ודווח על התנגדות שר הביטחון לכינוס; גיליון אפריל 1950, לזכרה של הצנחנית חנה סנש; גיליון מאי 1953, בעקבות כינוס הפלמ"ח הרביעי (24 בספטמבר 1952), לזכרו של יצחק שדה. גיליון מאי 1957, יצא לרגל כינוס הפלמ"ח החמישי (25 במאי 1957) והוקדש לכ"ג יורדי הסירה. גיליון אוקטובר 1973 - לרגל הכינוס השישי של הפלמ"ח, שלא התקיים בגלל מלחמת יום כיפור.