דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

קורס השליחים בקיבוץ "הזורע"

הפלמ"ח היה אחראי לאימונם הצבאי של מרבית המועמדים מן היישוב בארץ שהתנדבו לצנוח בשטחי הכיבוש של מדינות "הציר" לעזרת יהדות אירופה.
הפלמ"ח היה אחראי לאימונם הצבאי של מרבית המועמדים מן היישוב בארץ שהתנדבו לצנוח בשטחי הכיבוש של מדינות "הציר" לעזרת יהדות אירופה.
'המוסד לעלייה ב'', שהיה מופקד על מפעל ההצנחה, הטיל על הפלמ"ח לארגן קורס להכשרת לוחמים שיישלחו לפעול כבודדים בעורף האויב. יצחק שדה ושמעון אבידן (מפקד הפלוגה המיוחדת בפלמ"ח, פלוגה ז') מינו כמפקד הקורס את שמואל (אולי) גבעון, איש 'המחלקה הגרמנית', שפיקד מאוחר יותר על 'המחלקה הבלקנית'.
הקורס נמשך מ- 17 בינואר עד 10 במרס 1944. בקורס השתתפו שמונה עשר איש, חלקם בוגרי קורס האלחוט ברמת הכובש ("הגדעונים"), חלקם בוגרי ההכשרה הבריטית שהתקיימה בקהיר בחודשים מרס אפריל 1943, וחלקם לא הוכשרו בעבר. שבעה ממשתתפי הקורס היו חברי הפלמ"ח: צבי בן יעקב מהחותרים, שרה ברוורמן משמיר, מנחם גלזר מעברון, צדוק דורוגוייר מניר-עם, גדליהו יעקובוביץ מעברון, ריקו לופסקו משריד וחביבה רייק ממענית.

במהלך הקורס קיבלו החניכים אימון צבאי והדרכה עיונית ורעיונית:
מדריכי האימון הצבאי היו אנשי המחלקה הגרמנית: אולי גבעון, יהודה בן חורין, יהודה מרכוס ואורי פריד. האימון כלל את כל הנדרש מלוחם המוצנח מעבר לקווי האויב: שימוש בסוגי נשק שונים, חבלה, טופוגרפיה, קרב מגע, לחימה בשטח בנוי, התמצאות וכללי התנהגות בשטח עויין. הדרכה עיונית - המדריכים היו מאנשי היישוב שהגיעו מארצות הכיבוש, והעבירו מידע מעודכן על הנעשה בארצות היעד. הם סיפרו על מצב היהודים בכלל ועל מצבו של הנוער היהודי בארצות הללו בפרט. בין המנחים היו צבי יחיאלי מ'המוסד לעלייה ב'', מנחם באדר מהנהגת 'השומר-הצעיר', דויד שאלתיאל איש ה'הגנה' שתידרך את החניכים בדרכי עמידה בפני חקירות הגסטאפו ודויד בן-גוריון שעמד על הצורך לחזק את הזיקה הציונית בין הצעירים בגולה כדי שלאחר המלחמה לא יילכו שבי אחר הקסם הקומוניסטי.  

ההדרכה הרעיונית כוונה גם לחיזוק המוטיבציה והעמידות של המיועדים לשליחות - מנהיגי הסוכנות וה'הגנה' הירצו על חשיבות מפעל השליחים והענקת הסיוע ליהודי הגולה.
לאחר סיום הקורס חזרו המשתתפים , מי ליחידתו בפלמ"ח ומי לקיבוצו. אחדים מהם גוייסו באפריל 1944 לצבא הבריטי ונשלחו לפעילות מבצעית בעורף האויב הגרמני באירופה.