דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

חברי הפלמ"ח במפעל השליחים-הצנחנים באירופה במלחמת העולם השנייה

רשימת חברי הפלמ"ח במפעל השליחים-הצנחנים באירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה, בין השנים 1943-1945.
אלה שניים-עשר חברי/חברות הפלמ"ח במפעל השליחים-הצנחנים:

צבי בן-יעקב מקיבוץ החותרים התנדב לשליחות משירותו בפלוגה ב' בפלמ"ח. בין כינויו בשליחות היו: יורו, מיכאל ינאי, חנניה, Uncle, Leadburn. הוא צנח צניחה עיוורת ב-14 בספטמבר 1944 יחד עם הצנחנים חיים חרמש ורפאל (רפי) רייס בשולי מובלעת סלובקית שמרדה בשלטון הפרו-נאצי. הגיע עם חבריו לבנסקה ביסטריצה וחבר שם לחביבה רייק. הארבעה פעלו במשימתם הבריטית ואירגנו את היהודים שהתרכזו במובלעת. כאשר הגרמנים כבשו את המובלעת הם עלו להרים עם קבוצת פעילים ופרטיזנים יהודים. המחנה הותקף בידי יחידת .S.S אוקראינית ויושביו נהרגו או נמלטו. באוקטובר צבי, רפי וחביבה נשבו, נחקרו בידי הגסטאפו ונכלאו בבנסקה ביסטריצה. צבי העמיד פנים כקצין קנדי אך בסוף דצמבר 1944 או תחילת ינואר 1945 הובל למחנה הריכוז מאוטהאוזן ונרצח שם יחד עם הצנחן אבא ברדיצ'ב. במכתבו האחרון לאשתו ההרה כתב: "אנא, אל תעשו ממני גיבור, כי לא גבורה הייתה זאת אשר עשיתי. הלכתי לפי צוו השעה".  

שרה (שוריקה) ברוורמן (לימים שפכנר) מקיבוץ שמיר התנדבה לשליחות משירותה בפלוגה ב' בפלמ"ח, לאחר קורס מ"כ-ים. היא יועדה לחדירה לרומניה. בין כינוייה בשליחות: שֹוּריקה, סבינה, Ruth, Meyers. היא הוטסה באוגוסט 1944 לבארי באיטליה ובהמשך ליוגוסלביה ופעלה בקרב הפרטיזנים ופליטים יהודים בהמתנה למעבר יבשתי לרומניה. המעבר לרומניה דרך הקווים הגרמנים לא נתאפשר ולאחר כניעת רומניה לבעלות הברית, הוחזרה ב-30 בספטמבר לבארי. בהמשך הוחזרה לארץ והמשיכה בשירותה כמ"מ בפלמ"ח.

פרץ גולדשטיין מקיבוץ מעגן התנדב לשליחות משירותו בפלוגה א' בפלמ"ח. הוא יועד לשליחות להונגריה ובין כינוייו בשליחות היו: מיקיVarga, Johns , Fail, Jones, Lemon. ב-13 באפריל 1944 צנח ביוגוסלביה יחד עם יואל פלגי ופעל במיפקדת הפרטיזנים בצ'אזמה עד שנתאפשר המעבר היבשתי להונגריה ב-19 ביוני. אנשי הקשר שלו היו סוכנים כפולים וב-1 ביולי נעצר בבודפשט, לאחר שעוד הספיק לפגוש שם את הוריו שהמתינו הסעתם לשוויץ ב"רכבת קסטנר". ב-13 בנובמבר הועבר ברכבת לגרמניה יחד עם פלגי שהצליח להימלט. פרץ נראה לאחרונה ב-8 בדצמבר במחנה הריכוז אורניינבורג ונספה שם עם שאר היהודים, ככל הנראה במהלך אותו חודש.

צדוק דורוגוייר (לימים דורון) מקיבוץ ניר-עם התנדב לשליחות משירותו בפלוגה ב' פלמ"ח. הוא יועד לשליחות לרומניה ובין כינוייו בשליחות: מקסים, Mamos, Dixon, Tzigane, Max. הוא המתין בבארי באיטליה לצניחה עיוורת ברומניה שתוכננה לסוף אוגוסט 1944. יצא לאיטליה ופעל שם בקרב פליטים יהודים בהמתנה לצניחה עיוורת ברומניה שתוכננה לסוף אוגוסט 1944. רומניה נכנעה ימים אחדים לפני המועד שנקבע ועל כן צנח בחלק הלא משוחרר. פעל בתנועה הציונית ברומניה עד החזרתו לארץ ב-14 בינואר 1945.

אפרים (אפרא) דפני מקיבוץ עין-גב התנדב לשליחות משירותו בפלמ"ח. הוא יועד לצניחה ביוגוסלביה שם פעל גם אחיו הצעיר ראובן דפני שהתנדב לשליחות משירותו בצבא הבריטי. בין כינוייו בשליחותו: George, Carpenter. גויס לשליחות משירותו בפלמ"ח. יועד לצנוח ביוגוסלביה, שם פעל אחיו הצעיר ראובן. הוצב על ידי הבריטים לפעולה באיטליה בלבד והועבר לכוחות האמריקניים במסגרת ה- OSS. הוצנח על ידי האמריקנים ליוגוסלביה ופעל שם.

יוסף וָרון מקיבוץ יקום התנדב לשליחות משירותו בפלמ"ח. הוא יועד לחדירה לבולגריה דרך הים ובין כינוייו בשליחותו: יוסף שמעוני, Shimoni, Gepo, Carpet. המתין במצרים למילוי שליחותו ובהמשך הועבר לטורקיה וצויד בתעודות מזויפות לשם הגעה לסופיה הבירה. בולגריה, שהייתה בעלת ברית של גרמניה הנאצית נכנעה ב-8 בספטמבר 1944 לצבא האדום והבריטים ביטלו את הניסיון לגנוב את הגבול ולחדור אליה. ורון נכנס לבולגריה במסווה של עיתונאי ופעל ליד הוועדה לגילוי פשעי מלחמה וכשליח עלייה ב'.

אריה (ריקו) לופסקו (לימים לופי) מקיבוץ שריד התנדב לשליחות משירותו בפלוגה ב' בפלמ"ח. הוא יועד לפעול ברומניה ובין כינוייו בשליחותו:  Goulash Pastor, Lowis, Rubin  Lux, Levy. ריקו צנח בצניחה עיוורת ב-3 במאי 1944 בקראיובה ונלכד בידי חיילים רומנים לאחר הליכה של יומיים לעבר בוקרשט הבירה, שם נחקר ונכלא במחנה שבויים בעיר. הוא פעל בין השבויים הארץ-ישראלים ושל בעלות הברית, בין השאר בניסיונות בריחה, והיה בקשר עם התנועה הציונית ברומניה שפעלה במחתרת. לאחר כניעת רומניה ב-23 באוגוסט 1944 שוחרר ופעל בקרב תנועה הציונית עד שהוחזר לבארי ב-21 באוקטובר ולארץ. הוא שוחרר מהצבא הבריטי ב-11 בנובמבר וכעבור כמה זמן שב לרומניה בשליחות ציונית ועוכב שם זמן רב על-ידי השלטון הקומוניסטי.

דן לַנֶר מקיבוץ געתון (ששכן סמוך לקיבוץ געתון של היום עד שחבריו הקימו את קיבוץ נאות-מרדכי). לנר היה חבר המחלקה הגרמנית בפלמ"ח ויועד לשליחות באוסטריה וגרמניה. בין כינוייו בשליחותו: געתוני, גבעוני, חגי, Friedl, Burgundy. הוא צנח באפריל 1944 בגוריצה, בצפון יוגוסלביה, וחבר אל הפרטיזנים של טיטו. השתלב בפעולות חבלה בקווי רכבת ואספקה יחד עם הפרטיזנים, אימן אותם בקרב מגע וחבלה ושימש כאיש הקשר בינם לבין הבריטים. במשך חצי שנה חדר מספר פעמים ופעל בעומק אוסטריה, עד שנתפס, הצליח לברוח והוחזר ארצה לאחר שסירב לפעול באותו איזור בו לא נותרו יהודים. 

ששון פינקס מקיבוץ יקום התנדב לשליחות משירותו בפלוגה ג' בפלמ"ח. הוא יועד על ידי הבריטים לחדירה לבולגריה בקיץ 1944. שליחותו התעכבה והוא התאמן והמתין במצרים עד ספטמבר 1944. בולגריה שוחררה לפני המועד שנקבע לחדירתו, פינקס הוחזר ארצה והמשיך בשירותו בפלמ"ח.

פנחס קליימן ממושב כפר-חיטים התנדב לשליחות משירותו בפלמ"ח. הוא יועד על ידי הבריטים לחדירה לבולגריה בקיץ 1944. שליחותו התעכבה והוא התאמן והמתין במצרים עד ספטמבר 1944. בולגריה שוחררה לפני המועד שנקבע לחדירתו, פינקס הוחזר ארצה והמשיך בשירותו בפלמ"ח.

יונה רוזנפלד (לימים רוזן) מקיבוץ מעגן התנדב לשליחות מקורס מ"כ-ים שעבר בפלמ"ח ושימש גייס שליחים לארצות הבלקן. הוא יועד לחדירה להונגריה דרך יוגוסלביה ובין כינוייו בשליחותו: לאון, Imre Giani, Orange, Dickens,. הוא צנח ב-14 במרס ביוגוסלביה ופעל במפקדת הקורפוס העשירי של הפרטיזנים בהמתנה למעבר הגבול ליעדו. בכליו של פרטיזן שנתפס ביולי 1944 נמצאו תעודות מזויפות ובהן תמונה של יונה. הבריטים החליטו לבטל את חדירתו להונגריה ובאוגוסט 1944 הוחזר לבארי ומשם לארץ. לאחר המלחמה יצא בשליחות ציונית ופעל ברומניה ובהונגריה.

חביבה רייק מקיבוץ מענית. התנדבה לשליחות משירותה בפלוגה ג' בפלמ"ח, לאחר קורס מ"כ-ים. היא . יועדה לצנוח יחד עם צבי בן-יעקב, רפאל רייס וחיים חרמש במובלעת המוחזקת בידי המורדים והפרטיזנים ולפעול בסלובקיה. בין כינוייה בשליחותה: וֶרה, מַרטה מַרטינוביץ, בן-ציון,Robinson, Stikler  Ada. הבריטים לא הירשו לה לצנוח והיא הוטסה ב-20 בספטמבר 1944 לבנסקה ביסטריצה במטוס אמריקני. שם פעלה יחד עם חבריה הצנחנים בקרב יהודי המקום, איתרה וריכזה אנשי צוות אוויר של בעלות הברית שמטוסיהם הופלו והקימה תחנת שידור לקשר עם הבריטים. עם כיבוש הגרמנים את המובלעת עלתה בסוף אוקטובר להרים עם חבריה הצנחנים וקבוצת פליטים ולוחמים יהודים. המחנה שהקימו הותקף, יושביו נרצחו או נמלטו. חביבה, רייס ובן-יעקב נתפסו, נחקרו בידי הגסטאפו ונכלאו בבנסקה ביסטריצה יחד עם יהודים, פרטיזנים וצוענים. היא ורפי רייס נרצחו יחד איתם על ידי יחידה סלובקית בשירות הגרמנים ב-20 בנובמבר 1944 ונקברו בקבר אחים בקרמניצ'קה. אחרי המלחמה השניים נקברו בבית קברות צבאי בריטי בפראג ובתום משא ומתן גופותיהם הובאו ארצה ונקברו בחלקת צנחני היישוב בהר הרצל. באחד ממכתביה האחרונים כתבה: "אני מאושרת שהגעתי... כאן מקומי שלי ואיש אינו יכול להחליפני!"