דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המחלקה הבלקנית - אימונים

מטרותיה של 'המחלקה הבלקנית' ודרכי פעולתה הכתיבו את תוכנית האימונים שלה. חבריה היו אמורים לפעול כקבוצה, במטרה לארגן את יהודי הבלקן למאבק עצמי מזויין בגרמנים.
מטרותיה של 'המחלקה הבלקנית' ודרכי פעולתה הכתיבו את תוכנית האימונים שלה. חבריה היו אמורים לפעול כקבוצה, במטרה לארגן את יהודי הבלקן למאבק עצמי מזויין בגרמנים. את האימונים, שהתקיימו ביערות משמר-העמק ובדליית-א-רוחה (בקרבת עין השופט), תיכנן מפקד המחלקה שמואל גבעון (אולי הקר) על סמך ניסיונו במחלקה הגרמנית וכמפקד 'קורס הזורע'. אימוני המחלקה נחלקו לשני תחומים הכשרה צבאית והכשרה רעיונית.
בתחילת חודש אפריל 1944 הועברו כמה מאנשי המחלקה לרמת-הכובש, להתאמן כיחידה לוחמת עם שאר אנשי הפלמ"ח. לצבא הבריטי ולמפעל הצנחנות גויסו רק אנשי המחלקה שהשתתפו ב'קורס הזורע'. שאר אנשי המחלקה חזרו להתאמן ביערות משמר-העמק בשלוש חוליות נפרדות, כהכנה לאפשרות שיופעלו בחוליות קטנות: החוליה האוסטרית בפיקודו של איש 'המחלקה הגרמנית' מנחם יורש (זינגר), החוליה ההונגרית בפיקודו של יעקב סלומון והחוליה הרומנית בפיקודו של שמואל ינאי (סאמק). בתחילת ספטמבר 1944 הודיעו הבריטים על חיסול התוכנית הבלקנית ואנשי המחלקה חזרו ליחידותיהם המקוריות בפלמ"ח.