דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ייסוד מטה הפלמ"ח

ייסוד מטה הפלמ"ח – 15 במאי 1941- סתיו 1942
מטה הפלמ"ח נוסד ב-15 במאי 1942 לפי החלטת המטה הארצי של ארגון ה"הגנה". לראש מטה הפלמ"ח, שהוגדר כחטיבה, מונה יצחק שדה. תפקידו הראשון היה לגייס כ-700 מתנדבים ולארגנם בתשע פלוגות (אחר כך הוחלט על הקמת שש פלוגות בלבד), שהבריטים ציידו חלקית בנשק קל. המטה לקח על עצמו את האחריות לארגן למתגייסים הדרכה ואימונים, במטרה להפוך אותם ללוחמים, שיעמדו מול צבאות גרמניה הנאצית ואיטליה הפשיסטית.
יצחק שדה גייס למטה הפלמ"ח מספר אישים שהיוו את חברי המטה הראשונים. במקביל התבקשו משה דיין ויגאל אלון לגייס לוחמים לגוף החדש. בניית מטה החטיבה ומינוי מפקדים השתבשו בעקבות אסון סירת הכ"ג, שעמה נספו מספר חברים מהגרעין המייסד של הפלמ"ח. הבולט בהם היה צבי ספקטור, שעליו הטיל שדה לשמש כמדריך ראשי של הפלמ"ח.
רק בסוף שנת 1941 סיים שדה את בנייתו מחדש של מטה הפלמ"ח, שהורכב ממספר מפקדים, אשר התחלפו כל העת. הם קיבלו על עצמם, בתיאום עם מטה ה"הגנה" והצבא הבריטי, את ריכוז המודיעין וההדרכה ואת הספקת הנשק של הפלמ"ח.
בסתיו 1942, לאחר שהבריטים הפסיקו את שיתוף הפעולה עם הפלמ"ח, השתנו דפוסי הארגון, ובעקבות זאת – גם עבודת המטה, שאורגנה באופן שונה, בפיקודו של יצחק שדה.