דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

יחידת נוטרי החוף עוברת לפיקוד הפלמ"ח

בהדרגה החלו אנשי פלוגות החוף לראות עצמם כאנשי פלמ"ח לכל דבר. שתי הפלוגות שוייכו לגדוד הרביעי של הפלמ"ח ולקחו חלק בכנס החטיבה הראשון במאי 1944.
פיקוד ה'הגנה', שהתכוון לנצל את המסגרת החוקית והגלויה כמסגרת להקניית אימון צבאי לחברי ה'הגנה' באופן מחתרתי וללא ידיעת הבריטים, הכפיף את תחנות התצפית לגלילות ולנפות של ה'הגנה' לפי מיקומן. כאשר הסתבר כי למעשה לא יושמה ההחלטה: האימון לא שופר, וסכנת ניוון והתפרקות איימו על היחידה, הוחלט במטה ה'הגנה' להחדיר אליה מפקדים מהפלמ"ח. פלוגות הפלמ"ח הוותיקות נדרשו להעמיד מתוכן מפקדים ומדריכים ולהעבירם לפלוגות הנוטרים לשם בניית השלד הפיקודי של היחידה. אחדים מהמפקדים התגייסו באופן רשמי ליחידת הנוטרים ופעלו בגלוי עד כמה שניתן. האחרים, ובתוכם מפקדי הפלוגות, פעלו במחתרת. כתוצאה מפעולת אנשי פלמ"ח ביחידה היא סופחה רשמית לפלמ"ח באפריל 1944. תחת פיקוד הפלמ"ח חולקה היחידה לשתי פלוגות - פלוגה צפונית, מנהריה עד נחל התנינים, בפיקודו של מכבי מוצרי; ופלוגה דרומית, מנחל התנינים לנחל שורק, בפיקודו של יעקב סלומון. בכל פלוגה הוקם מחנה אימונים: בצפון באופן גלוי ורשמי, בדרום - במחתרת. בשני המחנות התאמנו בכלי נשק מגוונים, ליגליים ובלתי ליגליים.
בצד הפעילות הצבאית נערכה בפלוגות הנוטרים גם פעילות חינוכית תרבותית על פי המקובל בפלמ"ח. לוחמים מתוך הפלוגות השתתפו בקורסים למפקדי כיתות ובקורסים מקצועיים אחרים של ה'הגנה' והפלמ"ח. במשך הזמן עברו רבים מאנשי הפלוגה הצפונית אימון ימי. בידודן של תחנות התצפית ואדישותם של הבריטים איפשרו לקיים באופן מוסווה את תוכנית האימונים של הפלוגות. התוכנית תבעה מאמץ יתר מצד הנוטרים - שנדרשו לקיים את חובות השמירה השיגרתיות ולהוסיף עליהן את שעות האימונים. בהדרגה החלו אנשי פלוגות החוף לראות עצמם כאנשי פלמ"ח לכל דבר. ביחידת הנוטרים הייתה גם יחידה דתית שישבה במחנה של הצבא הבריטי בבת גלים ליד חיפה. שתי הפלוגות שוייכו לגדוד הרביעי של הפלמ"ח ולקחו חלק בכנס החטיבה הראשון במאי 1944.