דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גרינברגר משה ז"ל

Grinberger Moshe
בן חנה ואשר זליג
נולד ברוסיה הקרפטית
ב-ב' סיוון תרע"א, 29/5/1911
עלה ב-אוקטובר 1935
גוייס ב-1942
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: חטיבת הנגב, ארגון ההגנה, משמר החופים, משטרת הישובים העבריים
תפקיד: לוחם
נפל בקרב בהגנה על קיבוץ בארות יצחק
במלחמת העצמאות
ב-ח' תמוז תש"ח, 15/7/1948
מקום נפילה: בארות יצחק
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 37 בנפלו

קורות חיים

משה בן זליג וחנה. נולד ב-29 במאי 1911, ב' סיוון תרע"א בעיר דיובובה, רוסיה הקרפטית. למד בבית-ספר עממי. ב-1 באוקטובר 1935 עלה לארץ והצטרף לקבוצת בארות-יצחק. היה בעל רגשות דתיים נעלים. בבוקר היה משכים ל"מנין" להתפלל בציבור לפני צאתו לעבודה, שאהבה והתמסר לה.
צנוע, עניו, בעל סבלנות, נדיב-לב ומסור לחברים. שימש מופת לאחרים בהתנהגותו האישית. אב מסור למשפחתו ולשני ילדיו. בחזרו עייף מעבודת יומו קבע לילדיו עתים לתורה. משה אשר היה מתנדב בנפשו ברוחו, התנדב בתקופת מלחמת העולם השנייה ליחידת משמר החופים, נוטרי החוף של ארגון ה"הגנה", אשר אנשיה היוו חלק מיחידות הפלמ"ח באותה עת. הוא שרת ביחידה בין השנים 1942 ועד 1945. לאחר מכן בשובו לבארות יצחק, הפך להיות חלק ממשטרת הישובים העבריים בנגב. יחידה אשר אנשיה היו למעשה חלק מהמשטרה הבריטית עם נשק ומדים.
עד פרוץ מלחמת-השחרור עבד בחקלאות ובבוא ימי המערכה נחלץ לצבא. אף בימי הקרבות וההפגזות לא חדל לעסוק בבעיות הקיבוץ וחלם על בוא השלום ועבודת השיקום. נפל ביום 15 ביולי 1948 מהתפוצצות בעמדה בשעת הקרב.
בדברי הספד לזכרו נכתב בין היתר:"הוא היה מאותם חברים שבכוחם להפוך חלום למציאות. להלביש את הרעיונות עור ועצמות ולעשותם בני קיום. הוא נפל בשעת מילוי תפקידו. כך עוברים הם לעינינו "אנשי השורה". כך הם גם בחייהם. אלא שרק עם מותם הם מוארים לפנינו באור חדש, בכל זוהר נפשם, במלוא קומתם השלמה".
היה קבור בבארות-יצחק ובכ' במרחשון תשי"א (31.10.1950) הועבר למנוחת-עולמים להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות