דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תוכנית המבצע - מבצע יורם

תוכנן מבצע חטיבתי, לפיו הגדוד ה-5 יכבוש את משלט י"ג החולש על משלט י"ד הגדול והחזק, אשר שלט ישירות על כל מתחם לטרון. הגדוד השלישי מחטיבת יפתח אמור לחבור לגדוד החמישי, לאחר שיכבוש את משלט י"ג, ולכבוש את משלט י"ד.
לפי התכנית, הגדוד החמישי היה צריך לכבוש את משלט י"ג (גבעה 350), הגובל ממזרח עם משלט י"ד הגדול (גבעה 315.5), ששלט ישירות על כל אתרי מובלעת לטרון. משלט י"ג היה אמור לשמש קרש קפיצה לכיבוש המשלט המרכזי והמוגן היטב – משלט י"ד. הגדוד השלישי, מחטיבת יפתח, בפיקודו של משה קלמן, קיבל הוראה לחבור לגדוד החמישי לאחר כיבוש משלט י"ג ולהיערך משם לכיבוש משלט י"ד, כאשר הגדוד החמישי יחפה עליו. הגדוד הראשון של חטיבת יפתח, בפיקודו של דן לנר, נשאר כעתודה, לאחר כיבוש הכפר אל-קובאב, יחד עם ביצוע תקיפות הטעיה מצפון לזירת הלחימה. לפי הידיעות שהיו בידינו, כוח גדול של שתי פלוגות מהלגיון הערבי החזיק את המשלט הראשי (י"ד), ואילו במוצב החוץ (י"ג) נמצאות רק מחלקה אחת או שתיים.
הפעם תוכנן מבצע עוצבתי מאוחד (ללא ניסיון קודם). עקב לחץ הזמן, הוקם בחיפזון רב מטה למבצע בפיקודו של יגאל אלון, ובכפיפות לדוד מרכוס ("מיקי סטון", קולונל יהודי מצבא ארצות הברית), שזה עתה מונה על ידי בן-גוריון כמפקד חזית ירושלים. מפקד חטיבת יפתח, שזה עתה הגיע מהגליל, מונה למפקד המבצע. שינויים חפוזים נערכו בפיקוד על חטיבת הראל ויפתח עם מינויים של יוסף (יוספלה) טבנקין ושמואל (מולה) כהן כמפקדי חטיבות. יששכר "ישכה" שדמי קיבל את הפיקוד על הגדוד החמישי.
הגדוד ה-5 יכול היה להעמיד למבצע רק פלוגת רגלים אחת, בפיקודו של זיוי צפרירי, שהורכבה מלוחמים ששרדו משתי הפלוגות המקוריות ומטירוני גח"ל שהגיעו לגדוד כמה ימים לפני כן; ופלוגה נוספת שקובצה מחיילי פלוגת המפקדה והפלוגה המסייעת, מאנשי השירותים, ומקבוצה של שארית הגדוד השישי. כעתודה, הוקצתה פלוגת טירונים מהגדוד הרביעי.
עקב דחיפות המבצע, ועל אף תכנית ההתקפה המותנית, לא נערכו סיורים משותפים ולא נעשה תיאום מוקדם בין שני הגדודים שהיו אמורים לחבור על משלט י"ג. המפקדים לא נפגשו כלל קודם לכן. לא הובטחו ערוצי קשר אלחוטי ישיר ביניהם, וגם לא קשר עין ואמצעי זיהוי. לא נשלחו סיורים מוקדמים לניווט לילה. מפקדת הגדוד ה-5 התמקמה במשלט ח'טולה ליד שטח הפעולה ואילו מטה המבצע התמקם על משלט 10, במרחק של כ-5 ק"מ.