דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הפריצה לעיר העתיקה בירושלים

לאחר שנכשלו הניסיונות לפרוץ את המצור על הרובע היהודי דרך שער יפו, שנעשו בימים 16-18 במאי 1948, החליט דוד שאלתיאל, מפקד מחוז ירושלים, להטיל את משימת הפריצה ותיגבור הרובע על יחידת הפלמ"ח, שתפסה קודם לכן את הר-ציון, כפעולת-הסחה להתקפה של כוח אחר על העיר העתיקה. שער ציון פוצץ ונפרץ, ולוחמי הפלמ"ח חברו אל תושבי הרובע היהודי המותקף והנצור, והפיחו תקווה בנצורים. אנשי החי"ש הירושלמי, שאמורים היו להיכנס דרך הפרצה ולהחליף את יחידת הפלמ"ח, לא הגיעו. לוחמי הפלמ"ח יצאו מהעיר העתיקה.
הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים היה נתון להתקפות קשות מכל עבריו. תושביו נתפסו לבהלה, והיו שדרשו להיכנע כדי להפסיק את הלחימה, שנראתה להם חסרת סיכוי.
לאחר שנכשלו הניסיונות לפרוץ את המצור על הרובע היהודי דרך שער יפו, שנעשו בימים 18-16 במאי 1948, החליט דוד שאלתיאל, מפקד מחוז ירושלים, להטיל את משימת הפריצה ותיגבור הרובע על יחידת הפלמ"ח, שתפסה קודם לכן את הר-ציון, כפעולת-הסחה להתקפה של כוח אחר על העיר העתיקה.
שער ציון פוצץ ונפרץ, ולוחמי הפלמ"ח חברו אל תושבי הרובע היהודי המותקף והנצור, והפיחו תקווה בנצורים. אנשי החי"ש הירושלמי, שאמורים היו להיכנס דרך הפרצה ולהחליף את יחידת הפלמ"ח, לא הגיעו. לוחמי הפלמ"ח יצאו מהעיר העתיקה.