דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

כיבוש שער ציון בחומה ויצירת מסדרון אל הרובע היהודי

בין מפקדי אזור ירושלים ומפקדי הגדוד הרביעי של הפלמ"ח סוכם שהגדוד יבצע את הפריצה לעיר העתיקה וכוחות המחוז ידאגו לתגבורת, לאספקה ולפינוי פצועים; ולאחר מכן יחליפו את הפלמ"ח. בליל ה-19.5.48 פוצצו חבלני הגדוד את שער ציון, יצרו מסדרון וחברו למגיני הרובע היהודי.
היה ברור שעל מנת לבצע פריצה יש לדאוג להחלפה של הלוחמים בעמדות, ולאחר הפריצה לדאוג להוצאת הפצועים מהרובע היהודי, לתגבר את הכוחות ולספק להם תחמושת, מים ומזון. בסכום שערך עוזי נרקיס עם מפקדי מחוז ירושלים הובן שכוח הפלמ"ח יבצע את הפריצה בחומה ויחבור לנצורים, ואילו לכול השאר ידאג המחוז. הפלמ"ח לא תכנן להישאר במקום אחר כך.
אחר-הצוהריים הגיעה יחידת טירונים מהחי"ש, בפקודו של מרדכי גזית. אלא שהמשימות שהוטלו עליהם לא היו ברורות ואף לא נערך איתם תיאום מוקדם.
עם חשכה יצאה יחידת החבלנים, ולאחריה אנשי החי"ש בכוון הר ציון. כשהגיעו למקום מצאו אנשים עיפים, ובקושי נתן היה לארגן 24 לוחמים רובם מפקדים שיתנדבו למשימת הפריצה.
סמוך לשעה 0200, אור ליום 19.5.48, פתח כוח הסיוע הפלוגתי באש מקלעים לעבר העמדות שעל החומה ולעבר הרובע הארמני, במרגמת ה"דוידקה". אלה גרמו למהומה ומנוסה בקרב הערבים. חבלנים התקרבו לשער ציון המוגן והניחו מטען גדול של חומר נפץ. עם הישמע הפיצוץ, פרץ הכוח דרך השער ונע לעבר הרובע היהודי תוך השתלטות על הנתיב, שארכו כ-250 מ', והיווה מסדרון.
בעקבותיו נכנסו אנשי החי"ש כשהם נושאים תחמושת וחומרי רפואה. האמבולנסים והחובשים שאמורים היו לפנות את הפצועים לא הגיעו. גם הכוחות להחלפת המגינים ואנשי הפלמ"ח לא הגיעו.