דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

התקפה על "רכס התותחים"

ב-16.7.48 התקיפו 2 פלוגות מהגדוד ה-6 ופלוגה אחת מהגדוד ה-5 את משלט הרכס במגמה להמשיך לכיבוש לטרון. התוקפים הרגליים התקשו לפרוץ לעמדות המבוצרות של הלגיון הערבי בפיקוד בריטי ונאלצו לסגת אל מול המשוריינים של הלגיון והתקפות הנגד.
בליל ה - 16.7 ביצעה חטיבת ‘הראל’ התקפה על 'רכס התותחים'. על-פי התוכנית נועד הגדוד השישי לתפוס את רכס-איילון ודרכו יקודם הגדוד הרביעי לעבר הכפר לטרון והמשטרה.
המח"ט טבנקין קבע את היעד להתקפה כדי להיאחז במשלט, שאליו ניתן להגיע משער-הגיא. תפיסת 'רכס התותחים' - משלט אחר משלט - הייתה הופכת את לטרון למובלעת. הגדוד השישי רוכז במשאבה התחתית ובסאריס, והתכוון לנוע בדרך קשה, שתעבור דרך רכס שער-הגיא, לעבר עמדת ההיערכות.
פלוגה א', הפורצת, בפיקוד אליעזר הד-'לוסיק', נועדה לכבוש את הרכס, ופלוגה ב', בפיקוד זלמן כהן ('זומה') - לתפוס את כיפת הבוסתן, ובהמשך להשתלט על רכס, ממזרח ל'רכס התותחים', נמוך ממנו ב- 50 מ'. הנקודות הבולטות על רכס זה היו המשלטים 66, 67, 68. כן הוטל על הפלוגה לאבטח את האגף המערבי ואת העורף של פלוגה א'.
פלוגת זיוי מהגדוד החמישי קיבלה משימה לרתק את האוייב, בדרך של ביום כוח מכיוון משלט 70, כדי להסיח דעתו מהתקפת פלוגות א' ו-ב'. הפלוגה נועדה לבצע התקפה על רכס התותחים, באם תיכשל התקפת פלוגה א'.
מיקום המיפקדות:
- מג"ד 6 - במשלט 58.
- מח"ט הראל - במוצב מצפון לשער-הגיא.
- מפקד מבצע 'דני' - באל-קובאב.
הגדוד הרביעי רוכז באזור שער-הגיא והמתין להצלחת ההתקפה של הגדוד השישי, כדי לנוע דרך 'רכס התותחים', לאחר שזה ייכבש.