דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

התקפה אחרונה על לטרון

בסוף מבצע דני, קרוב לכניסת ההפוגה השניה, נערכה התקפת שריון חזיתית על משטרת לטרון, בסיוע ארטילריה ושני הטנקים הכבדים היחידים של צה"ל ובשעות היום. צורפה לפעולה גם פלוגה מהגדוד הראשון של חטיבת יפתח. הטנקים לא הצליחו לפעול כראוי והפעולה נכשלה.
בסמוך לכניסת ההפוגה החליט יגאל אלון, מפקד מבצע 'דני', לערוך התקפת שיריון חזיתית בשעות היום על משטרת לטרון. הגורם העיקרי בהתקפה היו שני הטנקים הכבדים מסוג ‘קרומבל’, שהשתייכו לחטיבה 8, והיו אמורים לגבור על שיריון האוייב ועל מערך הנ"ט שלו. כן צורפה לכוח פלוגה ד' מהגדוד הראשון, על זחל"מים, כשעל כל זחל"מ הוצבו שני מק"בים. עוזר הקמב"צ, חיים אבינועם, התמנה למפקד הפעולה ולידו פעל המ"פ איתמר גולני. לפי המידע שנמסר למפקד הפעולה, לא נמצא בלטרון כוח רציני. עוד בבוקר יום הפעולה ערך אבינועם סיור בשטח, והתקשה לקבוע אם אמנם אין כוח ירדני באזור. לקראת הפעולה התגלתה גם בעיה של קשר: נאלצו להפעיל שלוש מערכות-קשר - אחת עם פלוגת הפלמ"ח, אחת עם המשוריינים ואחת עם הטנק, שהצריכה קשר ששלט באנגלית.
הכוח יצא לדרכו בשעה 18:00, שעה לפני כניסת ההפוגה, והצליח לכבוש את משאבות המים, במרחק לא גדול מהמשטרה, כאשר במקביל ניתן סיוע של תותחים, שהפגיזו את המשטרה ואזור המנזר. ב- 18:12 נעצר אחד הטנקים ליד תחנת השאיבה, משום שתרמיל נתקע בקנה. ב- 18:27 הוא הסתובב כדי לחזור לאל-קובאב ולחלץ שם את התרמיל. הטנק השני פנה אחריו משום מה, ומפקד הכוח, שלא הבין את הדברים שמפקד הטנק האנגלי אמר בשפתו, סובב את המשוריינים ונסע בעקבותיהם... ב- 19:30, לאחר שתוקנה התקלה, חזר הטנק לתחנת השאיבה, הפגיז משם את לטרון ובשעה 20:08 נראה חוזר לבסיסו. בכל זמן הפעולה היה הכוח נתון להפגזה ירדנית.
עדות חיים אבינועם: "הכוח הגיע עד לפני המשאבות, ליד מחנה העצורים. התכנית הייתה לכבוש את משטרת לטרון ומשם לפרוץ לעבר מיתחם לטרון. הטנק נמצא כ- 500 מ' לפני המשוריינים, כאשר משוריינים של הליגיון התחילו להתקרב מצד ביר-מעין ולירות בתותחים לעבר הכוח, ואליהם מצטרפים שני תותחים שהיו מוצבים ליד המשטרה. הטנק קיבל הוראה לפתוח באש לעברם, אלא שאז הוא הסתובב לפתע ונע במהירות רבה לעבר אל-בורג'. חששתי שמדובר בבגידה של המפקד הבריטי, ואולי הוא מוליך את הטנק כדי לפגוע בפלוגה של איתמר גולני, או אפילו במוצב הפיקוד באל-קובאב. לא הצלחתי לקיים קשר עם צוות הטנק ואש משורייני הליגיון הופנתה לעבר המשוריינים בשטח. רק אז קבלתי פקודה ממולה כהן לחזור, משום שהפעולה בוטלה וההפוגה נכנסה לתוקף".
לאחר מכן נודע כי התחמושת של הטנק הייתה מקולקלת: הפגזים הוצאו מהים בנמל חיפה וייבשו אותם. הפגז נתקע בקנה התותח של הטנק ומכיוון שהמפקד לא הצליח לחלץ את הפגז התקוע, העדיף לנסוע לאל-קובאב ולנסות לבצע את החילוץ שם.


שמות הנופלים מבין אנשי הפלמ"ח: אייזנשטדט אריה; גרינברג ליאון; ואג יעקב; זהבי ישראל; למפל הדסה; מיטלמן מרדכי; מרקוביץ זאב; סמוטריץ' יצחק; ראוך משה; שמחי יפת-יהודה.
(אריה יצחקי מציין כי נהרגו 12 מיוצאי פלמ"ח).