דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סגן בן אריה לפין עמוס ז"ל

Ben Arieh Lepin Amos
בן בלה ואריה
נולד בתל יוסף, ישראל
ב-ח' כסלו תרפ"ז, 13/12/1926
גוייס ב-1944
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", חטיבת הראל, פל' ח'
תפקיד: מפקד מחלקה - מ"מ
נפל בקרב במיבצע יורם
במלחמת העצמאות
ב-ב' סיוון תש"ח, 9/6/1948
מקום נפילה: משלטים בדרך לירושלים
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 22 בנפלו

קורות חיים

עמוס בן אריה ובלה. נולד בח' בכסלו תרפ"ז (13.12.1926) בתל-יוסף. בשנת 1933 עברו הוריו לנס-ציונה. שם סיים לימודיו בבית-הספר העממי ועבר לגימנסיה בראשון-לציון. משם עבר ללמוד בבית- הספר המקצועי על שם מכס פיין בתל- אביב.
משסיים את בית-הספר הזה התגייס לפלמ"ח. עוד במאורעות תרצ"ו- תרצ"ט - והוא בן 12 - הצטרף ל"הגנה" ושימש קשר בנס-ציונה: משהעירו לו שעודנו ילד ואל לו להתרוצץ תחת מטר-יריות. ענה: "בתולדות ישראל, גם הילדים בין הלוחמים והנופלים".
הרבה לטייל והכיר את כל שבילי הארץ. למד בקורס לסיירים. בו הצטיין בחוש ההתמצאות שלו בשטח. שירת 4 שנים בפלמ"ח, באחרונה - בדרגת מ"מ ב"הראל". עשה שנתים בקיבוץ רמת-רחל, במסגרת הפלמ"ח. השתתף בהורדת מעפילים לחוף הארץ. ב"ליל וינגייט" בתל-אביב. במעשי החבלה במסילות ובגשרים (גשר אלנבי).
לפני מלחמת-השחרור השתחרר מהפלמ"ח בגלל בריאות לקויה ורצה להמשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית.
יום כ"ט בנובמבר מצא אותו בבית-חולים אחרי ניתוח. והוא החליט לחזור לפלמ"ח. הרופאים התנגדו לכך שיחזור לתפקיד קרבי והורשה לו לעסוק רק באימון טירונים; אך הוא לא השלים עם כך שעליו לשלוח אנשים אחרים לחזית, ודרש בתוקף להעבירו לתפקיד קרבי.
מאז השתתף בעליית השיירה לירושלים דרך שייך-ג'ראח. בפריצת הדרך לירושלים ובקרבות בירושלים, בפריצה לעיר העתיקה. בכיבוש המשלטים בדרך שער- הגיא, בכיבוש לטרון. בליווי שיירות לכפר-עציון החזיק את האויב מרחוק במקלע שלו עד בוא התגבורת. כן השתתף בקרב הקשה לשחרורו של קיבוץ רמת-רחל. שהתרשם ממנו באופן מיוחד בהיותו קשור למקום זה קשר אמיץ.
"אריה מסתער בראש מחלקתו". כינוהו חבריו. ובהסתערו כך לכיבוש משלט בדרך לירושלים - נכבש המשלט, אך למתקיפים נגרמו אבידות בהרוגים ופצועים. עמוס החליט להוציא את הפצועים מתחום הסכנה, אף-על-פי שהוא עצמו היה פצוע. בשעת נסיגת כל הלוחמים שוב לא הספיק עמוס לסגת, כי האויב כבר היה על-ידו. ברימון-יד ריסק את עצמו.
נפל ביום ב' בסיון תש"ח (9.6.1948). נקבר בקרית-ענבים. אחרי מותו הועלה לדרגת סגן-ראשון.

אלבום תמונות