דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכשרת מעוז א' (1946-1949)

בתקופת שהותם ביגור חברי ההכשרה עוסקים באימונים ולוקחים חלק בפעולות המאבק בבריטים, כגון הורדת מעפילים. הם ממשיכים את תקופת גיוסם אל תוך מלחמת העצמאות. האיחודים עם קבוצות אחרות הפכו את ההכשרה לאחת הגדולות ביותר מבין ההכשרות המגוייסות, שהייתה גם מגובשת מאוד.
מספר החברים: 50.
מוצא החברים: החוג העולה של שנת 1946.
שייכות תנועתית: המחנות העולים.
משק ההכשרה: יגור
תאריך גיוס לפלמ"ח: 01, נובמבר, 1946.
תאריך שחרור: 27, פברואר, 1949.
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): פלוגה ו' גדוד 1 (ביגור מנובמבר 1946 עד ספטמבר 1947), פלוגה ד' גדוד 1 (מעוז חיים), גדוד העמק (1) בחטיבת יפתח (במלחמת העצמאות)
מסגרת הגיוס: הכשרה מגוייסת.
במהלך הפרק הצבאי שהו ב: יגור, מעוז חיים.
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות ובסיומו: עם חברי החוג העולה של שנת 1947, ביולי 1947. לאחר האיחוד מנו יחד - 104 חברים (40 בנות); עם 17 "כדוריסטים", במהלך מלחמת העצמאות. מנו יחדיו 120 חברים. עם עשרה חברים מהכשרת "איתנים", בפברואר 1949, לקראת השלמת יישוב, מנו יחדיו 131 חברים.
פרטים המייחדים את ההכשרה: בתקופת שהותם ביגור חברי ההכשרה עוסקים באימונים ולוקחים חלק בפעולות המאבק בבריטים, כגון הורדת מעפילים. הם ממשיכים את תקופת גיוסם אל תוך מלחמת העצמאות. האיחודים עם קבוצות אחרות הפכו את ההכשרה לאחת הגדולות ביותר מבין ההכשרות המגוייסות, שהייתה גם מגובשת מאוד.
במלחמת העצמאות: חברי ההכשרה נטלו חלק בקרבות רבים בכל החזיתות בהם נפלו 19 מחבריהם. בצפון: השתתפו בפעולת עונשין על באלד א שייך; בהגנת טירת צבי; פשיטה על נוריס; פשיטה על קעון; כיבוש הכפר סנדלה ופיצוץ הגשר לג'נין; כיבוש כופריין; קרב זרעין וכיבוש זרעין וקרבות משמר העמק. בגליל העליון: כיבוש עכברה; קרב מלכיה (חסימת הכביש המוביל לסאסא וחיפוי על הגדוד הנסוג) וכיבוש מלכיה (שבועיים לאחר מכן - סוף מאי 1948). במרכז: לאחר הקרבות בגליל הורדו חברי ההכשרה לסרפנד להתכונן למבצע דני שבמסגרתו השתתפו בכיבוש: דניאל; ברפיליה; ג'ימזו; גזר; ענבה; לוד; בקרב נגד משטרת לטרון ובקרב שילתא. בדרום: לאחר מבצע דני ירדו חברי ההכשרה לרוחמה בנגב ושם השתתפו באבטחת שדה התעופה ובפרוק המשא מהמטוסים. בהפוגה השנייה הוצבו במשטרת שובל במשימת שמירה על קוי המים בנגב הצפוני. משם הועברו למוצב בתל חרבת מחאז והדפו את התקפת המצרים. חברי ההכשרה לקחו חלק' גם בקרבות: תל קונטרה; פשיטה על ברברה ופיצוץ גשר דיר סנייד. במסגרת מבצע יואב חנו חברי ההכשרה בואדי חסי והשתתפו בתקיעת הטריז בבית חנון ובקרבות חוליקת. במבצע אסף איבטחו את עמדות התותחים בקרב לכיבוש משלטי הגופרית, ליד תל ג'מעה. בסיום קרבות אלה עברו לג'וליס לקראת שיחרורם.
בנות ההכשרה לקחו חלק בפעילות צבאית בסנדלה בעמק יזרעאל הדרומי ובקרבות משמר העמק. בקרב מלכיה - העבירו בנות ההכשרה מזון, ציוד ותחמושת ללוחמים, שנותרו בשדה הקרב. בנות אחדות השתתפו גם בקרבות בשפלת יהודה. לרוב הבנות מילאו תפקיד של "אמהות" לחברי ההכשרה הלוחמים, כלומר, דאגו לרווחתם בשובם מהקרבות.
המשך התיישבותי (ישוב חדש, השלמה): עוד בהיותם בגיוס דנו חברי ההכשרה בשאיפתם להקים קיבוץ חדש. ואולם, מזכירות הקיבוץ דרשה מהם להשלים את קיבוץ רביבים. עם השחרור, ב- 1949, עם חברים מהכשרת "איתנים", התארגנו במעוז חיים ובמרס 1949 השלימו את קיבוץ רביבים.
נפלו במלחמה:
אליעזר ברט ז"ל - בקרב משמר העמק, אפריל 1948.
אוריאל לוי - ברג ז"ל - בקרב זרעין, אפריל 1948.
יצחק אברבוך ז"ל - בקרב זרעין, אפריל 1948.
צבי שטיין ז"ל (היה חניך התנועה לא חבר ההכשרה) - בקרב זרעין, אפריל 1948
מרדכי (מוטי) דניאל ז"ל - בקרב זרעין, אפריל 1948.
שלמה דסאור ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
יששכר (צ'ונין) פסטרנק ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
חלוציאל רודוי ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
יוחנן יעקבי ז"ל - בקרב מליכה, מאי 1948.
שמעון קנבל ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
אריה פאוקר ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
דב (ברלה) ריינס ז"ל - בקרב מלכיה, מאי 1948.
גדעון מיס ז"ל - בקרב שילתא, יולי 1948.
הדסה למפל ז"ל - בקרב לטרון, מאי 1948.
בילו איילון ז"ל - בקרבות הנגב, אוקטובר 1948.
אסף שכנאי ז"ל - בשמירה על קווי המים, דצמבר 1947.
אהוד קרון ז"ל - בכיבוש לוד, יולי 1948.
אהרון פיגנבלט ז"ל - בקרב נבי סמואל, אפריל 1948.
שלמה גרינפלד ז"ל - בקרבות הנגב, יוני 1948., .
גדעון מיס ז"ל - בקרב שילתא.