דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מסע חטיבת גולני בדרך הערבה לאום-רשרש

בחמישי במרץ 1949 יצא כוח של חטיבת גולני משטח הכינוס בכורנוב לעבר נחל הערבה במטרה להגיע לאום רשרש. הכוח נתקל במקומות אחדים בכוחות של הלגיון הערבי, הניסם והגיע לאום רשרש בעשירי במרץ, אחרי הצהרים. פעילות הכוח הייתה במקביל לתנועת חטיבת הנגב בדרך הר הנגב. הכוחות נפגשו בסופו של דבר באום רשרש.
בשחר של ה-5 במרץ יצאה שיירה של חטיבת גולני משטח כינוס בכורנוב (ממשית). בשיירה היו מטה החטיבה, גדוד 13, גדוד פשיטה ממונע 19, מחלקת משוריינים מגדוד 9, סוללת תותחי 65 מ"מ, סוללת תותחי 75 מ"מ וכוח הנדסה. עד ה-7 במרץ הם הגיעו לעין-חוסוב, ותפסו את עין וויבה, שהייתה ריקה מאדם. ב-8/3/49, בשעוות הערב, הגיעה החטיבה לבאר מנוחה. בדרך איתר הכוח יחידות של הלגיון הערבי, אבל הצליח להבריח אותן על ידי תנועות איגוף. ב-9 במרץ תמרנו אנשי גולני והבריחו את הכוח הירדני שנאחז מול הג'רנדל. ייתכן, שהלחץ שיצרו כוחות גולני על הירדנים, גרמו לגלאב פשה, מפקד הלגיון הערבי, להוציא את הפקודה לפנות את ארץ ישראל המנדטורית.
חטיבת גולני הגיעה לאום-רשרש ב-10 במרץ, כשעתיים לאחר שהגיעה חטיבת הנגב. שני מפקדי החטיבות, נחום שריג ונחום גולן, שלחו מאום-רשרש, באמצעות מכשיר הקשר של גדוד 19 של חטיבת גולני, מברק וזה לשונו:

"העבירו לממשלת ישראל:
ליום ההגנה לי"א באדר מגישות חטיבות הנגב פלמ"ח
וחטיבת גולני את מפרץ אילת למדינת ישראל.
אילת (אום רשרש) ט' באדר תש"ט"