דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פירוק הפלי"ם

פירוק הפלי"ם עורר תרעומת ומרירות רבה בקרב לוחמי הפלמ"ח ונוצרה תחושת שבר גדולה.
בן גוריון הורה ב- 3 במרס 1948 לבנות את חיל-הים כזרוע נפרדת: מיפקדתו של חיל-הים החדש לא תהא בנויה ממיפקדת הגדוד הרביעי, ותהא כפופה אך ורק למטכ"ל. כמפקד החייל מונה גרשון זק, איש מפלגת פועלי ארץ ישראל (מפא"י), מפלגתו של בן-גוריון. בן-גוריון אף הורה שכל הלוחמים הימיים בפלי"ם יעברו לחיל הים באורח אישי ולא במאורגן.
פירוק הפלי"ם עורר תרעומת ומרירות רבה בקרב לוחמי הפלמ"ח ונוצרה תחושת שבר גדולה. העברת הכפיפות מסמכות מטה הפלמ"ח אל סמכות המטכ"ל עדיין נתפסה כצורך צבאי, אולם ההוראה שלוחמי הפלי"ם יעברו באופן אישי נתפסה כהשפלה וכעלבון.
יש היסטוריונים הסבורים, כי היה זה אמנם נכון לכונן את חיל-הים כזרוע נפרדת, אולם לא היה צורך לנתקו מן האירגון והידע של הפלי"ם, אלא להפוך את הפלי"ם כגוף אחד לחיל-הים החדש.
היה זה פירוק מלמעלה של הפלי"ם - מעין מבוא לפירוק הפלמ"ח. הוויכוח עורר הדים, ובו טענו לראשונה מתנגדיו של בן-גוריון בגלוי כי אינו רוצה בהמשך קיום הפלמ"ח.
הייתה זו פגיעה בייחודו של הפלמ"ח ככוח המחץ, המפעיל את האמצעים המיוחדים שבידי ה'הגנה', והיא נוספה על הפגיעה של בן-גוריון בעקרון הזיקה הישירה של הפלמ"ח לפיקוד העליון על ידי הכפפת אנשי הפלמ"ח בנגב למטה החטיבה המרחבית שלו.