דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

חלוקת הכוחות

חיים לסקוב-שנקבע כמפקד הזרוע המערבית, חילק את כוחותיו לשלושה צוותי-קרב מעורבים של חי"ר עם שיריון, שנועדו לתקוף בו-זמנית את מצודת המשטרה, את המנזר ואת הכפר.
מיפקדת חטיבה שבע העריכה כי בלטרון ניצב נגדה גדוד אחד של הליגיון, המתפרס על שטח של ארבעה קילומטרים רבועים. בפועל היו במיתחם לטרון שני גדודים מצויידים בנשק מסייע כבד. חיים לסקוב, שנקבע כמפקד הזרוע המערבית, חילק את כוחותיו לשלושה צוותי-קרב מעורבים של חי"ר עם שיריון, שנועדו לתקוף בו-זמנית את מצודת המשטרה, את המנזר ואת הכפר.
פלוגה ב' התארגנה בשלוש מחלקות, שלושה משוריינים במחלקה. ב- 26.5 הורכבו על המשוריינים מקלעים ומכונות-ירייה ונערכו בהם אימוני-ירי.
משימות הפלוגה:
מחלקה 1 (המ"מ יחזקאל סטקלוב='פוקסי') - תתקוף את הכפר לטרון (תוגברה במחלקת חי"ר וזחל"ם).
מחלקה 2 (המ"מ טל דרור) - תשתתף בפריצה לאזור המנזר (לשם כך תוגברה בשתי מחלקות חי"ר וב- 4 זחל"מים).
מחלקה 3 - תישאר על כביש מסמיה-לטרון, סמוך לנחשון, כעתודה.
פלוגה ג' קיבלה ב- 26.5 כלי-נשק שונים (בהם: 'פיאט', מרגמה, מקלעים ומכונות-ירייה) ועסקה בלימוד הנשק ובניסויי-ירי. בפלוגה היו 12 זחל"מים, צוות זחל"מ מונה 12 איש).
משימות הפלוגה:
מחלקה 1 (המ"מ אביתר לוין) - תתקוף ותכבוש את אזור המנזר.
מחלקה 2 (המ"מ אפרים קמר) - תשמש כוח עתודה של הגדוד.
מחלקה 3 (המ"מ משה ינוביץ) - תהיה חלק מצוות-הקרב שיפרוץ למשטרת לטרון.
מחלקה 4 (המ"מ דוב קליין) - תפרוץ למנזר עם מחלקה 2 מפלוגה ב'.
המ"פ יאקי וסגנו שמואל משה יצאו עם מחלקה 3. לכוח הזה צורף צוות החבלה, בפיקוד אריה אייזנשטאט (ארלוש), ולהם 250 ק"ג חומר-נפץ שנועדו לפריצת המשטרה. על זחל"מ אחר הותקנו להביורים, כדי להפעילם בתוך חצר המשטרה לעבר החלונות הצרים שבבניין. לכל כוח נקבעו גששים, שתפקידם היה לנוע לפני הכוח ברגל.
הכוח שהוקצה להתקפה על האגף המערבי כלל: 194 לוחמים, 9 זחל"מים, 6 משוריינים, 9 מכונות-ירייה 'בזה', 12 מקלעי 'שאטו'. הסיוע כלל: 4 תותחי 65 מ"מ, שתי מרגמות 120 מ"מ, 3 מרגמות "3.
לקראת הפעולה אומן גדוד 73 בתנועה בלילה ללא אורות. ביום 30.5 נערכו אימונים וחזרות על תוכנית ההתקפה. הייתה זו הפעם הראשונה, ששיטה זו של הכנה להתקפת-לילה נוסתה בצה"ל.