דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המחלקה הסורית - אימונים

ייעודה של המחלקה הסורית חייב הכשרה צבאית ייחודית, שכללה : סיירות, חבלה, שימוש בכלי נשק שונים, הפעלת מכשירי קשר ואימוני לוחמה מגוונים, לצד הכנה להשתלבות בשטח זר, כולל לימוד שפה ומינהגים.
ייעודה של המחלקה הסורית חייב הכשרה צבאית ייחודית, שכללה : סיירות, חבלה, שימוש בכלי נשק שונים, הפעלת מכשירי קשר ואימוני לוחמה מגוונים, לצד הכנה להשתלבות בשטח זר, כולל לימוד שפה ומינהגים. הכשרת אנשי המחלקה היתה מורכבת, ונעשתה בשני שלבים: א) קורס תיאורטי ב) 'התמחות' בשטח, בארץ או בחו"ל, לאחר החדירה ולפני ההתבססות.
גרעין המחלקה קיבל את הכשרתו בקורס להכשרת שליחים ולוחמים לפעולות חבלה ומודיעין שהתקיים במסגרת השיתוף עם הבריטים ב"גני התערוכה" בתל אביב ביוני 1941. רוב משתתפי הקורס היו בני עדות המזרח יוצאי התנועה החלוצית בסוריה או בני הישוב הישן. המדריך הראשי בקורס היה הקצין הבריטי ניקולאס האמונד. תוכנית האימונים הצבאית כללה שימוש ברובה אנגלי ובמקלע ברן, חבלה בגשרים, במסילות ברזל ובעמודי טלפון, וכן אימון ימי בשחייה, בשייט ובקרב מגע. בתחום לימודי ההסתערבות נכללו לימודי שפה, לבוש, פולקלור ודת. כתירגול מעשי יצאו חניכי הקורס "להיטמע" בין יושבי בתי קפה ביפו.
בתחילת פברואר 1942 נפתח ביער בית-אורן קורס חבלה ובו שמונה אנשים בהדרכתו של דן רם . הקורס הסתיים בפברואר 1942. שישה מתוך שמונת המשתתפים הוסמכו לפעול כמסתערבים.
במרס 1942 נפתח בתל אביב קורס אלחוט לתשעה מאנשי המחלקה, ביניהם בחורה אחת.
ביולי 1942 נערך בחורשת משמר העמק קורס משותף למחלקה הסורית ולמחלקה הגרמנית. על הקורס פיקדו המייג'ור גרנט טיילור ומאיר בץ -רבינוביץ. הקורס כלל צליפה, ירי אינסטנקטיבי וחבלה.
קורס ההכשרה האחרון של המחלקה החל בסוף 1942 ופעל בבית מבודד בפרדס שבמושבה הדר, באזור רמתיים -מגדיאל. הוא יועד להכשרת קבוצת השלמה לאנשי המחלקה, ולהכשרת בנות למלא תפקיד של "רעיות" למסתערבים ששהו בסוריה ובלבנון. בקורס לקחו חלק כתריסר בחורים ובחורות. התכנים שנלמדו בקורס תאמו את אופיה של היחידה: נשק, חבלה והסתערבות. הקורס הסתיים בינואר 1943 לאחר משבר ביחסים עם מטה יחידת S.O.E , בעקבות פשיטת הפלמ"ח על מחסן הנשק בבסיס ההדרכה שלה בחיפה. בוגרי הקורס וביניהם ה"רעיות" לא הספיקו למלא את ייעודם, אולם אלה מאנשי המחלקה שהסכימו להמשיך את התנדבותם מצאו את מקומם במחלקה הערבית של הפלמ"ח.