דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ה'חוליה' היבשתית - מעורבות בתקריות

במהלך פעילותה של ה'חוליה' היבשתית היו אנשיה מעורבים בתקריות אחדות.
במהלך פעילותה של 'החוליה' היבשתית היו אנשיה מעורבים בתקריות אחדות:
1. באוגוסט 1945, בדרכם לפגוש שיירת מעפילים, עלו ארבעה מאנשי 'החוליה', על מארב של חיל-הספר של עבר-הירדן, סמוך לתל-דן. אחד מהם הצליח לברוח והיתר נעצרו ושוחררו למחרת מחוסר הוכחות, שכן השיירה לא הגיעה באותו ערב.
2. סמוך לאותה תקופה נתפסו שלושה אנשי 'החוליה' שהיו בדרכם לנקודת המפגש עם שיירה שהגיעה מסוריה, בידי שוטרים סורים, סמוך לבניאס.
השלושה: חיים חרודי (חבר קיבוץ תל-יוסף שנהרג ביוני 1946 מיריות חייל אנגלי בשעת חיפוש ב"שבת השחורה"), יהודה פרנקו ודוד כוכבי, הוחזקו משך שישה שבועות במאסר בקונייטרה ובדמשק, עד ששוחררו.
3. בשלהי קיץ 1945, נפצע משה כספרי, איש 'החוליה', סמוך לבופור, במהלך תיגרה עם חבורת מבריחים ערבים שתבעו כסף תמורת העברת שיירת מעפילים.
4. ב- 6 באוקטובר 1945 הגיעה שיירת מעפילים באיחור לקיבוץ כפר-גלעדי, לאחר שאנשי 'החוליה' אשר המתינו לה שבו על עקבותיהם.
הבריטים גילו את השיירה עם התקרבה לקיבוץ והטילו מצור על המשק במטרה ללכוד את המעפילים. בתקרית שהתפתחה בין החיילים הבריטים לבין חברי משקים שנזעקו לעזרת הנצורים, נפצעו שבעה אנשים.
5. בינואר 1946 נתקלו עשרה מאנשי 'החוליה', שיצאו לקבל שיירת מעפילים, בכוח של חיל-הספר הלבנוני, צפונית לכפר-גלעדי. חילופי הירי שהתפתחו במקום הסתיימו ללא נפגעים, ואנשי 'החוליה' שבו בשלום. השיירה לא הגיעה באותו ערב.
6. ב- 31 בינואר 1946, נלכדו עשרה מאנשי 'החוליה', שהיו בדרכם מקיבוץ איילת-השחר לכפר-גלעדי, במחסום בריטי. ניסיון של יחידה מהפלמ"ח לחלצם נכשל, והם נשפטו וישבו כשנה במחנה המעצר בלטרון.