דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אייל (דרדרה)

קיבוץ הקיבוץ המאוחד. נוסד בנובמבר 1949
קיבוץ הקיבוץ המאוחד. נוסד על ידי הכשרת חברת נוער עולה אשדות יעקב ("אייל) (הנוער העובד), שהתגייסה לפלמ"ח ביוני 1943 לפלוגה א'.
הכשרה של חברת נוער-עולה, הראשונה בפלמ"ח. חבריה עלו ארצה כמעפילים, כמחציתם מניצולי "פטריה" שנעצרו לחצי שנה במחנה עתלית. לאחר שחרורם, התאחדו עם קבוצה של עולי בולגריה בגבת, והתארגנו כגרעין התיישבות בגנוסר בשם "אייל".
חברי ההכשרה השתחררו לפני מלחמת העצמאות. חברים אחדים גויסו עם גיוס ה'רזרבה' לקרבות המלחמה. בעת המלחמה הגנו חברי הגרעין על קיבוץ אייל (דרדרה), ועמדו כיישוב מנותק מול התקפות, הפגזות והפצצות של הסורים.
חברי ההכשרה הקימו את קיבוץ אייל בדרדרה ב- 3 ביולי 1947, בתום המלחמה, כאשר אפשרויות הפיתוח של המקום היו מוגבלות ביותר, בגלל הסמיכות לגבול הסורי, דרשו חבריה להעבירם למקום שיאפשר את פיתוח היישוב. לאחר לחץ אישרה מזכירות הקיבוץ המאוחד את העברתם, והם הקימו את קיבוץ אייל בשרון, ב- 1 בנובמבר 1949.
חברים מהכשרת יגור (הגוברים) (הנוער העובד), שהתגייסו לפלמ"ח בספטמבר 1949 ל פלוגה א גדוד 1 (יגור), גדוד הגליל (3) חטיבת 'יפתח' קיבלו את האחריות ליישוב דרדרה לאחר שחברי הכשרת אייל יצאו ממנו להקמת יישובם החדש בנובמבר 1949.