דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

יזרעאל

קיבוץ של חבר הקבוצות. נוסד ב – 20 באוגוסט 1948 על אדמות הכפר הערבי זרעין.
קיבוץ של חבר הקבוצות. נוסד ב – 20 באוגוסט 1948 על אדמות הכפר הערבי זרעין.
הקיבוץ הוקם על ידי שתי הכשרות פלמ"ח: הכשרת רמת דוד והכשרת רמת יוחנן (סה"כ 55 חברים וחברות).
הכשרת רמת יוחנן (התנועה המאוחדת) - חברי ההכשרה התגייסו בסמוך לתחילת המלחמה ומראשיתה פוצלו בין תפקידים ויחידות שונים. פיזור זה פגע בשלמות ההכשרה, ורבים מחבריה לא הגיעו לשלב ההגשמה בהתיישבות.
במלחמת העצמאות נשלחו חלק מחברי ההכשרה (בסמוך לגיוסם) לנגב לגדוד 2 (בסיס חלוצה), שלימים נקרא "גדוד הנגב הצפוני", ועסקו בשמירה על צינור המים בנגב. עם התפתחות המלחמה הועברו שאר החברים לגדוד השביעי של חטיבת הנגב, שבסיסו היה תחילה ברביבים. חברי ההכשרה פעלו במסגרת החטיבה, במבצעיה, עד אוגוסט 1948. לאחר קרבות עשרת הימים הועברו כל יחידות חטיבת הנגב צפונה למנוחה. הגדוד השני לא חזר עוד לנגב וצורף לחטיבת 'יפתח'.
רוב חברי ההכשרה השתחררו מהפלמ"ח כעבור שנת שירות אחת בלבד (אוגוסט 1948), להקמת יישוב המשלט יזרעאל.חלק מהחברים נשארו בצבא והצטרפו לקיבוץ מאוחר יותר.

הכשרת רמת יוחנן (הנוער העובד), שהתגייסו לפלמ"ח באוגוסט 1947.
במלחמת העצמאות חברי ההכשרה לחמו בקרבות של גדוד העמק (1) וחטיבת 'יפתח'. בחזית הצפון: קרב זרעין, קרבות משמר-העמק, כיבוש טבריה וצפת ובקרב מלכיה.
לאחר מכן יחד עם כל החטיבה ירדו חברי ההכשרה לסרפנד ולקחו חלק בקרבות בחזית המרכז: בפעולות הצבאיות של מבצע 'דני'.
במאי 1948 הוצע להכשרה לעלות להתיישבות בתל-דוור, בעמק הירדן. ההכשרה החליטה בחיוב ואולם צרכי המלחמה מנעו את מימוש ההחלטה. עם שחרורם התאחדו חברי ההכשרה עם חברי הכשרת 'רמת-דוד' להקמת יזרעאל כיישוב משלט.