דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תקלות מבצעיות בפעולות "מבצע מרכולת" (ליל הגשרים)

במהלך פעולות 'ליל הגשרים' התרחשו תקלות אחדות.
במהלך פעולות 'ליל הגשרים' התרחשו תקלות אחדות. החמורה שבהן אירעה בהתקפה על גשרי אכזיב: התגלותו של הכוח בטרם עת (אולי בגלל התייחסותו לערבים שנקלעו בדרכו); הצטופפות הלוחמים סמוך לגשר הרכבת בשל האש שירו זקיפי הגשר; התפוצצות המטען כתוצאה מפגיעת כדור מקרי בחומר הנפץ, והשארת פצוע בשטח למרות סריקה שנעשתה במקום.
התקלות נבעו בחלקן מהסיכון המבצעי שנכפה מטעם הדרג המדיני, אשר הכתיב את עיתוי הפעולה דווקא בליל ירח מלא. הלילה המואר היקשה על תנועת הכוחות ליעדים, במיוחד בשלב האחרון והקריטי של ההתגנבות (כוחות התגלו בסמוך ליעד קודם למתוכנן גם בגשר אלנבי ובגשרי עזה).
לכך הצטרפה שורת תקלות בפעולות אחרות, כגון: בהכנת המטענים לפיצוץ (בגשר דאמיה ובגשר הרכבת בעזה), באי-איתור מכשולים בסיורים מקדימים (לא נתגלו: גדר בגשר הרכבת בעזה ומאהל בדואי בגשר דאמיה), בהיעדר תיאום מספק בין כוחות סמוכים זה לזה (הכוח שנסוג מגשר דאמיה נמצא בקירבת גשר שייח' חוסיין בעת פיצוצו), בתיכנון הנסיגה מהיעד (הכוח שנסוג מגשר שייח' חוסיין נע באיטיות בין בריכות הדגים של עמק בית-שאן וחזר בסופו של דבר לבסיס היציאה - ובכך סיכן את הכוח ואת חברי קיבוץ מעוז-חיים כאחד), באי הכנה של מקום מתאים להסתתרות יום במדבר-יהודה (של הכוח שפשט על גשר אלנבי), באובדן תחמושת (רימונים נשמטו מידי לוחמים בגשר מטולה צפון-מזרח ובגשרי עזה) בהיעדר מודעות למגבלות פיסיות ובריאותיות של הלוחמים (כושרם הגופני של כמה מאנשי ה'רזרבה' שהשתתפו בפשיטה על גשר אלנבי היה לקוי - אחד הלוחמים נתקף באסטמה בעת הנסיגה).
התקלות שנמנו לעיל לא היה בהן כדי להעיב על הצלחתו הכללית של "מבצע מרכולת", והן הכשילו רק אחת מהפעולות. היו אלו תקלות שגרתיות במהלך מבצע צבאי, וחלקן אף היו מקריות או משניות בחשיבותן. עם זאת, היה בהן כדי ללמד לקח ולחדד את המודעות של מפקדים ולוחמים לקראת ההתמודדות הצפויה בפעילות צבאית ולשפר את ההיערכות לקראתה ואת התיפקוד במהלכה.