דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

"ליל הרכבות" (מבצע מסיבה)

הפעולה המשולבת והמקיפה הראשונה של 'תנועת המרי העברי', שכונתה "מבצע מסיבה", נערכה בליל ה-1 בנובמבר 1945. בהתקפה רחבת ממדים חיבל הפלמ"ח ברשת מסילות-הברזל בכל רחבי הארץ.
הפעולה המשולבת והמקיפה הראשונה של 'תנועת המרי העברי', שכונתה "מבצע מסיבה", נערכה בליל ה- 1 בנובמבר 1945. בהתקפה רחבת ממדים חיבל הפלמ"ח ברשת מסילות-הברזל בכל רחבי הארץ. במקביל פגעה מחלקה מעורבת של האצ"ל והלח"י בתחנת הרכבת בלוד, שהייתה צומת מרכזי של מסילות הברזל בארץ. בעת המבצע טרם ניתן אישור המוסדות הפוליטיים המוסמכים של הישוב לכינון תנועת המרי, אולם הפעולה העידה על הקמתה למעשה.
עיקר המשימה הוטל על 50 חוליות של הפלמ"ח. החוליות ביצעו במסילות-הברזל 153 פיגועים במעתיקי פסים, בצמתי הצטלבות, בגשרים קטנים ובמעבירי מים. במבצע הופעלו כוחות מכל פלוגות הפלמ"ח, ואף גוייסו יחידות של ה'רזרבה'. במקצת הפשיטות, בקרבת האזורים העירוניים, שותפו גם בחורות. למבצע קדמו סיורי היכרות מוסווים בסביבת היעדים והכנת מטענים רבים של חומרי נפץ. להצלחתו נדרשו כושר ניווט ותיזמון מדוייק, על-מנת למנוע מהבריטים להיות בכוננות. השעה 23:00 נקבעה כשעת האפס לכל פעולות החבלה. היחידות ביצעו את משימתן בסטייה של עד רבע שעה מהמועד שנקבע. הלוחמים קיבלו הוראה מפורשת לשמור על חשאיות מרבית בעת הפעולה, במטרה לחסוך התנגשויות מיותרות. ואמנם רק בשני מקומות אירעו תקריות אש ואף הן הסתיימו בלא נפגעים. החוליות נצטוו לטשטש את עקבותיהן בטרם ישובו למקום מבטחים, בכדי לא לתת בידי הבריטים תואנה להתנכל ליישובים יהודיים.
בה בשעה פגעה הפלוגה הימית של הפלמ"ח בשלוש ספינות של משמר החופים בנמלי חיפה ויפו. הצוללנים שאול אהרונוב וזלמן כהן סיכנו את חייהם, בהפעילם את מנגנוני ההשהייה של מטעני החבלה טרם היכנסם למים, מחשש שבעת השחייה יתקשו להפעילם. הם ביצעו את המוטל עליהם בלא שהתגלו וחמקו מהמקום לפני שהמוקשים התפוצצו והוציאו את הספינות מכלל פעולה.