דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

החבלה בנמל יפו במסגרת "ליל הרכבות"

במסגרת מבצע מסיבה התבצעו בליל ה- 2 בנובמבר 1945 גם שתי פעולות חבלה ימית. יעדי ההתקפה בנמלי חיפה ויפו היו ספינות משמר בריטיות, שהופעלו כחלק מהמערך הצבאי הבריטי להבטחת ההסגר על חופי ארץ-ישראל, כנגד כניסת מעפילים יהודים.
פעולתה הראשונה של 'תנועת המרי העברי' המשותפת ל'הגנה', לאצ"ל וללח"י, ידועה בשם "ליל הרכבות" או "מבצע מסיבה". במסגרתה התבצעו בליל ה-2 בנובמבר 1945 גם שתי פעולות חבלה ימית. יעדי ההתקפה בנמלי חיפה ויפו היו ספינות משמר בריטיות, שהופעלו כחלק מהמערך הצבאי הבריטי להבטחת ההסגר על חופי ארץ-ישראל, כנגד כניסת מעפילים יהודים.
החבלה בנמל יפו בוצעה בידי יוסקה המבורגר (הראל), שהיה קצין ב'הגנה', ולימים מפקדה של אניית המעפילים "אקסודוס", וזלמן (זומה) כהן שהיה קצין ב'רזרבה' (מילואים) של הפלמ"ח בתל-אביב. שניהם מחוסרי כל רקע בפעילות צבאית ימית. יצחק שדה, מפקד 'תנועת המרי העברי', תידרך אותם אישית לקראת הפעולה. שדה הורה להם לפגוע בסירת משמר אך לא לקחת כלי נשק להגנה עצמית, מחשש שיתגלו על-ידי הבריטים לפני הפעולה או לאחריה, וייעצרו. ציוד החבלה המאולתר הובא מקיבוץ שדות-ים באבוב של אופנוע והוכן לפעולה בביתו של כהן. כסירה לצורך הפשיטה שימשה סירת "חסקה" של מצילי החוף בתל-אביב. המבורגר, נטול ידע ימי כלשהו, קיבל מכהן הכשרה מקוצרת בהשטת החסקה. צמד הלוחמים נדרש לסיים את הטמנת המיטען לפני חצות, על-מנת שהפיצוץ יתרחש במקביל בשתי הפעולות הימיות: בנמל יפו ובנמל חיפה.