דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פרשת הספינה 'לינו'

כעבור ימים מספר נודע כי הספינה האיטלקית ‘לינו’ הפליגה עם מטען הנשק והתחמושת לעבר נמל ביירות וכי על הסיפון הוטענו גם עמודי-חשמל כהסוואה - הוחלט לפגוע בספינה.
בחודשים הראשונים של מלחמת העצמאות פעלו שליחי רכש בקדחתנות באירופה ובאמריקה, במטרה להשיג אמצעי-לחימה ולהעבירם לארץ-ישראל, כדי לתגבר ולחזק את כוחות ה’הגנה’ והפלמ"ח, שנשק מועט עמד אז לרשותם.
לאיש הרכש שייקה דן, שנמצא בשליחות ביוגוסלביה, נודע במקרה כי מפעל הנשק הצ'כי 'זבריובקה' מכר לסוריה 8,000 רובים וכ- 6 מיליון כדורים. המשלוח היה אמור להגיע לנמל פיומה, לצורך העמסתו על ספינה שתיקח אותו לסוריה. שייקה הציע לשלטונות להחרים את המשלוח ולמכור אותו לישראלים בכסף מלא, אך הם סרבו להצעתו, משום שלא רצו לעורר סכסוך עם צ'כיה שכנתם.
כעבור ימים מספר נודע כי הספינה האיטלקית ‘לינו’ הפליגה עם מטען הנשק והתחמושת לעבר נמל ביירות וכי על הסיפון הוטענו גם עמודי-חשמל כהסוואה.
הנושא הובא לידיעתו של שאול אביגור, שריכז את פעולות הרכש והעלייה מאירופה, והועלה רעיון - להטביע את הספינה, כדי למנוע מהנשק להגיע לידי האויב. על אף החשש כי פעולה כזאת תגרום לסיבוך ביחסים עם איטליה (ששימשה אז בסיס מרכזי לפעילות ה’הגנה’), היו הכל מוכנים לכל מאמץ וסיכון, ובלבד שהמטען לא יגיע לידי הערבים.