דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ההכנות למבצע טיבוע ה'לידו'

יוסל’ה השלים את מלאכת התקנת המוקש, שהוכן מאבוב של אופנוע, ממולא באבקת ט.נ.ט, שנשזר בו פתיל-רועם, ומספר נפצים מפוזרים סביב מנגנוני-השהייה. הכל נסגר באופן הרמטי, כדי למנוע חדירת מים לאבוב.
בתחילת אפריל 48 נתגלתה ה’לינו’ בנמל קטן בדרום איטליה, אליו נכנסה בשל קלקול. עדה סירני, אלמנתו של אנצו סירני, הפעילה את קשריה והשפעתה כדי שהשלטונות האיטלקים יעצרו את הספינה ויעבירו אותה לנמל בארי.
עובדה זו כיוונה שוב את המחשבה לתכנון חבלה בספינה. יוסל'ה דרור, שכבר חיבל באוניית-גירוש בריטית בקפריסין, הגיע לבארי והחל לתכנן את החבלה ב’לינו’. למפקד הפעולה נקבע מוניה מרדור, והוא ביקש מאמנון יונה לשמש כעוזרו. הם הגיעו לבארי וקיבלו מיוסל'ה פרטים על מקום עגינתה של הספינה ועל דרכי הגישה אליה. נמסר גם שמשחתת בריטית עוגנת ליד ה’לינו’ ושומרת עליה. נערך סיור באזור הנמל ונקבע המקום המתאים ביותר לחדירה לתחום מי הנמל.
הוחלט לבצע את הפעולה עוד באותו לילה, מתוך חשש שלא ניתן יהיה עוד לעצור את ה’לינו’, ודחיית הפעולה תביא לכך שהיא תפליג לדרכה.
יוסל’ה השלים את מלאכת התקנת המוקש, שהוכן מאבוב של אופנוע, ממולא באבקת ט.נ.ט, שנשזר בו פתיל-רועם, ומספר נפצים מפוזרים סביב מנגנוני-השהייה. הכל נסגר באופן הרמטי, כדי למנוע חדירת מים לאבוב. למוקש חוברו מלחציים של נגרים, שבעזרתם יצמיד החבלן את המוקש לחרטום הספינה. התעורר ויכוח באשר לכמות חומר-הנפץ שתופעל: החבלנים רצו בכמות גדולה, כדי להבטיח את הטבעת הספינה; ואילו פעילי ה’הגנה’ באיטליה דרשו כמות לא גדולה, מחשש שנזק גדול בנמל יפגע בפעילות הענפה של השליחים מהארץ באיטליה, שהשלטונות האיטלקיים העלימו ממנה עין עד כה. הוחלט על כמות לא גדולה, שתבקע בספינה סדקים שיגרמו לטביעתה.