דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אוניית המעפילים "חביבה רייק"

"חביבה רייק" הפליגה מנמל פיראוס ב-2 ביוני 1946, כשעליה 342 מעפילים.
אוניית המעפילים "חביבה רייק" (על-שמה של הצנחנית הארצישראלית השליחה, חברת הפלמ"ח, שנרצחה בסלובקיה בשלהי 1944) הוכנה לקראת הפלגתה לארץ בנמל פיראוס ביוון בידי צוות המלווים. מפקדי האונייה היו איש הפלי"ם שמואל (סמק) ינאי שהופקד על עבודת האונייה והניווט, ואיש הפלי"ם אריה (קיפי) קפלן שהיה אחראי על המעפילים. ה'גדעונים' היו שלום בורשטיין ואברהם לחובסקי. מלווה נוסף היה גור אריה.
"חביבה רייק" הפליגה מנמל פיראוס ב-2 ביוני 1946, כשעליה 342 מעפילים. בשלושת ימי המסע הראשונים נלוותה אליה ספינה קטנה בשם "רפי" (ע"ש השליח הצנחן הארצישראלי רפאל רייס שנרצח בסלובקיה בשלהי 1944) שהובילה 120 מעפילים. בחלק הזה של המשימה פיקד ינאי על "רפי" ועמו היה ה'גדעוני' לחובסקי. ב- 5 ביוני הועברו מעפילי "רפי" ל"חביבה רייק", שהמשיכה בדרכה לארץ עם 462 מעפילים. ל"רפי" עלה צוות המלחים היווני של "חביבה רייק", ששב ליוון ועימו ה'גדעוני' לחובסקי.
עד להיתקלות עם הבריטים השיטו מלווי הפלי"ם, בסיוע חלק מהמעפילים שאומנו לשם כך בימי ההפלגה הראשונים, את "חביבה רייק".
ב- 7 ביוני גילה מטוס סיור בריטי את האונייה "חביבה רייק". כעבור שעות אחדות קרבה אליה משחתת והורתה לה לעצור. אנשי הפלי"ם ביימו תקלה במנועי אוניית המעפילים, והבריטים גררוה בבוקר ה- 8 ביוני לנמל חיפה. המעפילים נלקחו למעצר במחנה עתלית, ואילו המלווים הצליחו לחמוק מהמעצר עם הגיעם לנמל חיפה.