דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אוניית המעפילים "דלין"

אוניית המעפילים "דלין" הייתה האונייה הראשונה שהביאה מעפילים לארץ- ישראל לאחר תום מלחמת העולם השניה. האונייה נשאה את אחד מכינויי המחתרת של אליהו גולומב, שעמד בראש אירגון ה'הגנה' ונפטר ביוני 1945.
אניית המעפילים "דלין" הייתה האונייה הראשונה שהביאה מעפילים לארץ- ישראל לאחר תום מלחמת העולם השניה. האונייה נשאה את אחד מכינויי המחתרת של אליהו גולומב, שעמד בראש אירגון ה'הגנה' ונפטר ב-11 ביוני 1945.
"דלין" נקנתה בידי אנשי 'המוסד לעליה ב' בעודה בבנייתה.
האונייה הוכנה להפלגה בנמל מונופולי באיטליה, בידי צוות שכלל את אריה חייקינד, ישראל חובב, וחיילים יהודים מיחידת תובלה 468 של הצבא הבריטי. רב-החובל של האונייה היה אנריקו לוי. מפקד האונייה היה ישראל חרקובסקי (חורב) איש הפלי"ם. אריה חייקינד (נהרג במאי 1948 בקרב על מנזר סן-סימון בירושלים היה ה'גדעוני') .
"דלין" הפליגה ממונופולי ב- 21 באוגוסט 1945, כשעליה 37 מעפילים.
האונייה הגיעה בשלום מבלי שהתגלתה על-ידי הבריטים לחוף שדות ים ב- 28 באוגוסט. המעפילים הורדו בעזרת חמש סירות של אנשי הפלי"ם ופוזרו ביישובי הסביבה.
להפלגה של "דלין" לאיטליה בחזרה, הצטרפו שליחי מפלגות ואלחוטאים מהפלי"ם שנועדו לאייש הפלגות נוספות של מעפילים (ביניהם: אברהם רייס, משה רבינוביץ, ישראל רותם, אליעזר ורש ופטר הופמן).