דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

התארגנות פלוגות א – ג

התארגנות פלוגות א'-ג' של הפלמ"ח, 1942-1944
פלוגות א'-ג' של הפלמ"ח החלו לפעול בחודשים הראשונים של שנת 1942, כשכל אחת מהן מונה בין 100 ל-120 לוחמים. הסדר העבודה והאימונים של הפלוגות אפשרו כ-10 ימי אימון בחודש לכל פלמ"חאי (כ-120 ימי אימון שנתיים נטו). במהלכם הוקנה ללוחם האימון הבסיסי, כולל תפעול נשק, שדאות הפרט, אימון כיתה, אימון מחלקה, עזרה ראשונה וספורט שימושי.
יגאל אלון פיקד על פלוגה א' של הפלמ"ח, שהופקדה על מרחב הגליל, עמק-הירדן ועמק-יזרעאל המזרחי (ממטולה ועד כפר יחזקאל). הפלוגה קבעה את בסיסה בחורשת האקליפטוסים שבקיבוץ גנוסר, סמוך לחוף הכינרת. כעבור מחצית השנה נקרא אלון לפקד על "היחידה הסורית" ואת מקומו מילא זלמן מרט.
על פלוגה ב' של הפלמ"ח הופקד משה דיין, אך בגלל פציעתו בעת הפלישה לסוריה, התמנה במקומו מאיר דווידסון מקיבוץ אילון. הפלוגה הופקדה על הגליל-המערבי, חיפה, חבל-מנשה ועמק-יזרעאל המערבי (ממרחביה עד אילון, כולל חיפה). בסיסה של הפלוגה נקבע בחורשה שליד קיבוץ בית אורן, הממוקם בכרמל המערבי.
על פלוגה ג' של הפלמ"ח פיקד אורי יפה ממעוז-חיים. הפלוגה הופקדה על עמק-חפר והשרון (מעתלית עד גבעת-השלושה). בסיסה של הפלוגה נקבע בבית האריזה ליד קיבוץ שפיים.