דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פעולות יחידות הפלמ"ח בפרשה

מטה הפלמ"ח, ששכן במלון ‘ריץ’ שברחוב הירקון בתל-אביב, נמצא סמוך מאוד לחוף בו החלו אנשי האצ”ל לפרוק את מטען האונייה אל סירה שהחלה להפליג בין האונייה לחוף והעבירה אנשים וכלי-נשק.
מטה הפלמ"ח, ששכן במלון ‘ריץ’ שברחוב הירקון בתל-אביב, נמצא סמוך מאוד לחוף בו החלו אנשי האצ”ל לפרוק את מטען האונייה אל סירה שהחלה להפליג בין האונייה לחוף והעבירה אנשים וכלי-נשק. קציני המטה הציבו את החיילים שנמצאו בבניין בהגנה היקפית סביבו. יצחק רבין, קצין המבצעים של הפלמ"ח, שהיה עסוק באותם ימים בהכנת מבצע ‘דני’ יחד עם יגאל אלון, הגיע למטה, ולנוכח העובדה שאנשי האצ”ל ירו לעבר המטה ותקפו אותו מספר פעמים, לקח את הפיקוד לידיו והורה למטה חטיבת ‘יפתח’, שנמצא במחנה סרפנד (צריפין), לשלוח פלוגה אחת לפחות כדי להגן על מטה הפלמ"ח. כמו-כן הורה למשה נצר, מפקד הגדוד השני, לעכב מתוך גדודו יחידות שנועדו לרדת לנגב (עם סיום חופשתן) וכאלה שהיו אמורות לעלות (לקראת חופשה) מהנגב, ולרכזן ב’מחנה יונה’ .
יגאל אלון התעדכן במטכ"ל לגבי ההתפתחויות ומונה מטעמו למפקד גיזרת החוף. אלוף ייגאל ידין הורה למפקד התותחנים לשלוח סוללה של תותחי 65 מ’מ למחנה יונה. כאשר הוצב שם התותח, הודיע מפקדו כי הצוות יסרב לירות לעבר יהודים. ידין שלח שליח והעביר את פקודת בן-גוריון לירות 5 פגזים לעבר האונייה. הצוות החל לטווח והפגז הרביעי פגע באונייה. עשן עלה ממנה, וכ- 15 דקות לאחר מכן אירעה בה התפוצצות. אלון הורה לעצור את ההפגזה, ולהימנע מלירות על השוחים במים. משה קלמן, מפקד הגדוד השלישי, יצא לתל אביב עם אנשי פלוגה ג', מצויידים במקלעים ובמטולי ‘פיאט’. הוא תידרך את הפלוגה לקראת משימתם: לשחרר את מטה הפלמ"ח מהמצור שהטיל עליו האצ”ל, ואף הזהיר, שקיימת אפשרות שייאלצו לירות ביהודים. הפלוגה הגיעה למרכז תל-אביב והתקדמה לעבר חוף הים, ובדרכה נתקלה באנשי אצ”ל. היו התנגשויות והוחלפו מהלומות, אך אף צד אחד לא ירה. כאשר הגיעו האנשים למטה הפלמ"ח, החלו בפיזור אנשי האצ”ל שצרו על הבניין, ואלה התפנו בשקט.
כאשר נודע כי בבטן האונייה מצויה כמות גדולה של חומר-נפץ, החלו לפנות בתים באזור וגם מטה הפלמ"ח עבר ל’מחנה יונה’.
המג"ד משה נצר שהצליח לעכב כ- 50 לוחמים שחזרו מחופש, אירגן אותם בשתי מחלקות, בפיקוד גרשון דובנבום (‘דבמבם’). מאיר דרזדנר (מהגדוד השלישי) ריכז טור משוריין, שכלל 6 זחלמים ו- 2 משוריינים, על מנת להפגין נוכחות בעיר, ולפזר התקהלויות בלתי רצויות. כשנתקלו בהפגנה של כמה מאות אנשי אצ”ל, ירו מעל ראשיהם ופיזרו אותם.
יגאל אלון, שהגיע גם הוא למטה לאחר ירי התותח, שמע מפי ישראל כרמי כי אנשי ‘חיות הנגב’ אמורים לחצות בלילה את הקווים בדרום בדרכם לחופשה בצפון. אלון הורה לו לעכב את חופשתם ולרכזם במחנה ‘יונה’.
פלוגת ‘חיות הנגב’ הגיעה ב- 23.6.48 למחנה ‘יונה’ ושם נמסר לה מידע על המתרחש בפרשה, ועל התוכנית שייצאו בלילה למבצע השתלטות על מטה האצ”ל בדרום תל-אביב. רבים מ’חיות הנגב’ הביעו התנגדות לצאת לפעולת ההשתלטות על מטה האצ”ל בבית-החולים ‘פרויד’ בדרום תל-אביב, ובכלל לפעול נגד יהודים.