דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ביצוע פיצוץ גשרי עזה

כתוצאה מהפיצוצים נפגע קשות גשר-הרכבת , בעוד שלגשר הכביש נגרם נזק בינוני.
הכוח נסוג מהמקום ללא נפגעים, כאשר אנשי המאסף מטשטשים את עקבותיהם בחול באמצעות שק.
הלוחמים יצאו לפעולה בשעה 20:30 מקיבוץ בארות יצחק. לאחר נסיעה של כ- 20 דקות במשאית, החל הכוח בתנועה רגלית שנמשכה כ- 10 דקות. באותה שעה פתח כוח בסדר גודל של כיתה, בפיקודו של גרשון, בירי לעבר בסיס בריטי סמוך לתחנת הרכבת בדיר סוניד (בין עזה לקיבוץ יד-מרדכי). פעולת ההסחה נועדה להטעות את הבריטים לחשוב שהבסיס הוא יעד ההתקפה ואליו יש להסיט כוחות מאזור גשרי עזה. פעולת ההסחה עלתה יפה והכיתה נסוגה בשלום ליד-מרדכי. נוטרי הקיבוץ סייעו אף הם להצלחת המבצע כאשר הזמינו אליהם למסיבה את קציני משטרת עזה וקציני הצבא באזור. המסיבה נועדה לגרום לעיכוב נוסף בהתארגנות הכוחות הבריטים למירדף, לאחר פיצוץ הגשרים.
בינתיים הגיע הכוח העיקרי לנקודת ההיערכות, חסימה הוצבה משני צידי גשר הכביש וקו הטלפון נותק. בעוד החבלנים ונושאי מטעני החבלה זוחלים לאורך שפת הוואדי ומתכוננים לגלוש במורד קיר האבן - שלושה מטרים גובהו - לעבר העמודים התומכים בגשר-הרכבת, הופתעו למצוא גדר תיל שנמתחה לאורך הקיר וחסמה את דרכם. גדר זו לא התגלתה בעת שנערכו הסיורים המקדימים לפעולה. השומרים הערבים השגיחו בכוח הקרב לגשר וירו לכיוונו. חוליית הרתק השיבה באש והחבלנים בראשותו של נחום אריאלי החלו להניח את המטענים. במקביל, הניחה חולייה אחרת, בפיקודו של מפקד מחלקת נען, ישעיהו שקלאר (גביש), את מטעני חומר הנפץ בגשר-הכביש. בהינתן ההוראה פוצץ גשר-הכביש ואילו בגשר-הרכבת לא ארע דבר. אריאלי חזר אל עמודי הגשר ומצא נתק בפתילי המטען. הוא תיקן את החיבורים, הפעיל מחדש את המטען, וגם גשר-הרכבת פוצץ. כתוצאה מהפיצוצים נפגע קשות גשר-הרכבת , בעוד שלגשר הכביש נגרם נזק בינוני.
הכוח נסוג מהמקום ללא נפגעים, כאשר אנשי המאסף מטשטשים את עקבותיהם בחול באמצעות שק. כדי להכביד על איתור הכוח ולהימנע מלחשוף את היישובים הסמוכים לגשרי עזה לחיפושים בריטים, צעדו הלוחמים 40 ק"מ, עד לקיבוצים דורות ורוחמה.