דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פזמונים ושירי זמר

הפיזמונים היו מסימניו הידועים והמוכרים של הפלמ"ח. רבים מהם ביטאו את רוח הנעורים והשובבות, שהיו צידם האחר של הרצינות והאידיאליזם אשר איפיינו את הפלמ"חאים. הפיזמונים נוצרו תוך כדי הפעילות של היחידות, וסלע שטוח, ארגז תחמושת, או מכסה מנוע של ג'יפ שימשו להם לא פעם כשולחן כתיבה.
הפיזמונים היו מסימניו הידועים והמוכרים של הפלמ"ח. רבים מהם ביטאו את רוח הנעורים והשובבות, שהיו צידם האחר של הרצינות והאידיאליזם אשר איפיינו את הפלמ"חאים. הפיזמונים נוצרו תוך כדי הפעילות של היחידות, וסלע שטוח, ארגז תחמושת, או מכסה מנוע של ג'יפ שימשו להם לא פעם כשולחן כתיבה. מאחר ששירי זמר רוסיים היו מקובלים מאד בקרב ההתיישבות העובדת ותנועות הנוער החלוציות, הותאמו המילים העבריות של הפיזמונים בעיקר לנעימות רוסיות. עם זאת, היו גם לחנים ממקור "ייקי" או מזרחי. שירים רבים אומצו על ידי הפלמ"ח בלי לדעת מי היו "הוריהם החוקיים".
נוהג השירה בציבור נלקח מהווי תנועות הנוער וכמו שם, ראשיתו על יד המדורה - בצרחות וללא סדר, אולם אט אט התעדנה השירה עד שהפכה מסורת בפני עצמה ונקראה 'זימרת פלמ"חאים'. השרים והמאזינים היו לקהל אחד, שנגרפו בזימרה למעגל של עליצות או של קדרות.